Dow Jones stracił 600 punktów i jest na minusie od początku roku

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów; Dow Jones stracił prawie 600 punktów i jest na minusie, licząc od początku 2026 roku. Inwestorzy coraz bardziej nerwowo pozbywają się akcji spółek technologicznych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,20 proc. i wyniósł 48.908,72 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,23 proc. i wyniósł 6.798,40 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 1,59 proc. do 22.540,59 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,79 proc. do 2.577,66 pkt.

Indeks VIX rośnie o 16,79 proc. do 21,77 pkt.

Akcje Alphabet spadły o 0,5 proc. po tym, jak spółka-matka Google'a ujawniła plany wydatków inwestycyjnych, które mogą niemal podwoić się w tym roku do 180 mld USD wobec oczekiwanych 120 mld USD.

Nakłady inwestycyjne Alphabetu w czwartym kwartale w wysokości 91,5 mld USD były ponad trzykrotnie wyższe niż oczekiwane 28,2 mld USD w tym okresie.

“Fakt, że niektóre z tych firm publikują informacje i ogłaszają dodatkowe nakłady inwestycyjne - które na tym etapie są astronomiczne - postrzegamy jako pozytywny sygnał dla ogólnej kondycji rynku, ponieważ rynek jest w tym momencie bardziej wymagający niż po prostu przesadnie optymistyczny“ - powiedział Stephen Tuckwood, dyrektor ds. inwestycji w Modern Wealth Management.

Akcje spółek produkujących półprzewodniki i sprzęt do chipów rosły z powodu planów inwestycyjnych Alphabet. Akcje Broadcom i Lam Research zyskały odpowiednio niespełna 1 proc. i prawie 2 proc., podczas gdy Applied Materials wzrósł ponad 2 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

PKP Cargo ma dwie umowy na przewozy dla górniczej spółki

PKP Cargo w restrukturyzacji zawarło dwie umowy na usługi przewozu koleją węgla kamiennego, mączki wapiennej i kamienia wapiennego dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - podał w piątek przewoźnik.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.