Donald Tusk: Ożywienie w polskim przemyśle staje się faktem

1731249868 tusk kprm

fot: KPRM

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach ma poznać konkretny projekt zamrożenia cen energii dla odbiorców indywidualnych

fot: KPRM

- Po raz pierwszy od trzech lat wskaźnik PMI wzrósł ponad 50 pkt, a więc ożywienie w polskim przemyśle staje się faktem - skomentował w poniedziałek premier Donald Tusk dane opublikowane przez S&P Global.

S&P Global poinformował w poniedziałek rano, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym wyniósł 50,6 pkt. wobec 48,8 pkt. w styczniu. Wskaźnik wzrósł powyżej poziomu 50 pkt po raz pierwszy od kwietnia 2022 r.

“A więc mamy to! Po raz pierwszy od trzech lat PMI ponad 50 pkt, a więc ożywienie w polskim przemyśle staje się faktem! Brzmi technicznie, ale, wierzcie mi, to naprawdę dobra wiadomość“ - poinformował premier Tusk na platformie X.

Zdaniem S&P Global ruch w górę indeksu odzwierciedlał odnowiony wzrost nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia oraz bliski stabilizacji poziom zapasów pozycji zakupionych. Liczba nowych zamówień płynących do polskich producentów zwiększyła się w lutym, kończąc rekordowy okres spadku trwający od marca 2022. “Firmy z sektora wytwórczego zaraportowały poprawę warunków na rynkach, a także ożywienie gospodarcze. Tempo ekspansji było jednak marginalne“ - wskazał w raporcie S&P Global.

Nowe zamówienia eksportowe ponownie spadły, choć w wolniejszym tempie. Wzrost nowych zamówień, który w lutym odnotowano dopiero trzeci raz w ciągu ostatnich trzech lat, odzwierciedlała wyższa produkcja.

“Należy jednak zauważyć, że tempo wzrostu było tylko umiarkowane. Mimo większej liczby nowych zleceń firmy wciąż redukowały zaległości produkcyjne w szybkim tempie. Tymczasem po czterech miesiącach uszczuplania stanów magazynowych, poziom zapasów wyrobów gotowych ustabilizował się. Wraz z poprawą warunków na rynkach w lutym, prognozy na nadchodzące 12 miesięcy uległy dalszej poprawie od początku tego roku. Nastroje były najlepsze od lutego 2024, ponadto od ponad trzech i pół roku wyższy wynik zarejestrowano tylko raz. Firmy przypisywały pozytywne prognozy nowym produktom, rosnącemu popytowi, lepszym warunkom w Niemczech i ożywieniu na rynkach“ - czytamy w komentarzu do badania.

W lutym, dzięki nasileniu popytu oraz poprawie prognoz producenci ośmielili się podnieść ceny swoich wyrobów. Koszty produkcji zwiększyły się dopiero po raz drugi w ciągu blisko dwóch lat i to w najsilniejszym tempie od lutego 2023 r. Inflacja cen wyrobów przemysłowych była zgodna ze średnią z badań długoterminowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.