Dolnośląskie: rekultywują składowiska odpadów

Dziewięć składowisk odpadów zostanie w przyszłym roku przekształconych we wzgórza pokryte zielenią. Umożliwi to dotacja w wysokości 32 mln zł z funduszy unijnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Składowiska zostaną zrekultywowane przez Dolnośląską Inicjatywę Samorządową Sp. z o.o. z Wrocławia, która pozyskała na te inwestycje 25 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Wsparcia w wysokości ok. 7 mln zł udzieli WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak powiedział w piątek (7 marca) podczas wręczania potwierdzenia unijnej dotacji prezes WFOŚiGW Marek Mielczarek, składowiska odpadów, choć nieczynne, wciąż są niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogą zatruwać wody, glebę i powietrze.

- Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba wykonać w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach - uważa Mielczarek.

Za unijne pieniądze zostanie uporządkowana m.in. góra śmieci w Polanicy, która jest położona niespełna 200 m od rzeki Bystrzyca Dusznicka. Nieczynne wysypisko nie jest najlepszą wizytówką dla tego znanego uzdrowiska. Również składowisko w Bystrzycy Kłodzkiej jest położone zbyt blisko domów. Obiekt jest w strefie ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie, który ma strategiczne znaczenie w gospodarce wodnej kraju. Z kolei śmietnisko w Przemkowie jest zlokalizowane na terenach chronionych - w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. W Jędrzychowicach wielką niewiadomą jest zawartość wód gruntowych spływających spod wysypiska do położonej kilkadziesiąt metrów dalej Nysy Łużyckiej.

Projekt będzie także realizowany na wysypiskach w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Struży (gm. Mietków).

Składowiska o łącznej powierzchni ponad 21 ha zostaną zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która może wypłukiwać zanieczyszczenia. Na zboczach wysypisk zostaną posadzone rośliny i wytyczone ścieżki edukacyjne. Zadanie zostanie zakończone w grudniu 2015 r.

- W kolejce do rekultywacji jest jeszcze 14 kolejnych składowisk - dodał Mielczarek.

Spółka Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanicę-Zdrój, Ziębice, Sobótkę, Siechnice i Bystrzycę Kłodzką. DAWG jest spółką ze 100-proc. udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.