Dobre czasy są przed nami

fot: Maciej Dorosiński

W tych trudnych dla górnictwa czasach zrobię wszystko, aby pozostać wiernym deklaracjom z kampanii wyborczej, czyli utrzymaniu miejsc pracy we wszystkich zakładach wchodzących w skład KHW oraz prowadzeniu w wielu obszarach działań, mających na celu podnoszenie kwalifikacji załogi - zapowiada Tadeusz Skotnicki.

fot: Maciej Dorosiński

Rozmowa z wiceprezesem KHW ds. pracy Tadeuszem Skotnickim:

Gdy słyszy Pan Katowicki Holding Węglowy, jaka myśl pojawia się w Pana głowie jako pierwsza ?
Natychmiast pojawia się skojarzenie z firmą, z którą związałem swoje losy. Bezpośrednio w tle ukazują się zakłady górnicze stanowiące jej potencjał. Przy czym zakłady górnicze to nie tylko istniejąca infrastruktura, ale przede wszystkim załoga, będąca największą wartością firmy.

Został Pan wybrany przez pracowników, co jest oznaką zaufania. W takim razie, co wiceprezes Tadeusz Skotnicki ma zamiar zrobić w pierwszej kolejności jako osoba odpowiedzialna za sprawy pracownicze?
W tych trudnych dla górnictwa czasach zrobię wszystko, aby pozostać wiernym deklaracjom z kampanii wyborczej, czyli utrzymaniu miejsc pracy we wszystkich zakładach wchodzących w skład KHW oraz prowadzeniu w wielu obszarach działań, mających na celu podnoszenie kwalifikacji załogi. Konieczna jest praca z reprezentantami załogi nad udoskonalaniem istniejącego systemu wynagradzania. Powinien on uwzględniać zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i godzić oczekiwania pracowników z możliwością utrzymania kondycji firmy na odpowiednim poziomie. Na to z kolei bezpośredni wpływ ma zaangażowanie ludzi, ich zadowolenie z uzyskiwanych wynagrodzeń. A załoga może być zadowolona, gdy firma ma perspektywy i jest w dobrej sytuacji rynkowej.

Temat bezpieczeństwa to sprawa nierozerwalnie związana z górnictwem i priorytetowa dla branży. Jak w najbliższych latach KHW ma zamiar podnosić poziom bezpieczeństwa w swoich kopalniach? Czy są jakieś pomysły lub projekty w tej kwestii?
Mamy tu do czynienia z kilkoma bardzo ważnymi sprawami. Nadrzędnym celem Polityki Bezpieczeństwa Zarządu KHW SA jest ograniczenie liczby wypadków spowodowanych czynnikiem ludzkim. Błąd, nieprawidłowe postępowanie człowieka stanowi przyczynę około 80 proc. wszystkich wypadków w naszej firmie, podobnie zresztą jak w całym górnictwie. Prowadzone działania mają zatem tak utrwalać świadomość, aby każdy pracownik miał poczucie odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz współpracowników. Promować będziemy takie zachowania i postawy wobec ryzyka i zagrożeń, które pozwolą na stałą poprawę bezpieczeństwa i stworzenie bezpiecznego środowiska pracy. Duży nacisk kładziony będzie nadal na podwyższanie skuteczności szkoleń z zakresu bhp. Stanowią one jedno z podstawowych narzędzi zmiany świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy. Ich celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dotyczącej identyfikacji zagrożeń, umiejętności unikania sytuacji niebezpiecznych oraz właściwej reakcji na niebezpieczne zachowania pracowników. Dla zwiększenia skuteczności przekazu planujemy wstępne zapoznawanie załogi z dokumentacją prowadzenia robót, podczas spotkań w oddziałach, przed rozpoczęciem prac w nowych rejonach. Za pomocą środków audiowizualnych zostaną przedstawione zagrożenia, stosowana profilaktyka, schematy dróg ucieczkowych, najważniejsze postanowienia instrukcji itp.

Kolejny kierunek dotyczy organizacji pracy. W procesie zmiany mentalności, w celu budzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współpracowników, przewodzić musi ścisłe kierownictwo każdej kopalni.

Kontynuowane są działania o charakterze inwestycyjnym, skierowane na zakupy nowych maszyn i urządzeń, uruchomienie nowych układów transportu oraz modernizację eksploatowanych środków technicznych. Obecnie około 30 proc. wypadków w kopalniach stanowią wypadki na drogach poruszania się załóg górniczych. Dlatego w dalszym ciągu prowadzone będą zakupy i modernizacja środków transportu, umożliwiających dowóz ludzi do ścian i przodków.

Holding prowadzi prace nad nowymi metodami odmetanowania pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji. Wiążą się one z wprowadzeniem odmetanowania wyprzedzającego pokładów węgla otworami kierunkowymi, wierconymi z powierzchni oraz z wyrobisk dołowych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć w zakresie zwalczania zagrożenia metanowego jest odmetanowanie ścian w trakcie ich eksploatacji. W kopalni Wujek ruch Śląsk oddano do użytku powierzchniową stację odmetanowania. Kosztowała ponad 10 mln zł, pozwoli na bezpieczną eksploatację pokładu 409 w obszarze górniczym Ruda Śląska-Panewniki II oraz pokładów siodłowych w partii J.

Sprawy pracownicze to także relacje ze stroną społeczną. Jaką ma Pan koncepcję współpracy ze związkami zawodowymi?
Zostałem wybrany na członka zarządu KHW SA jako kandydat jednej z organizacji związkowych. Po wyborach spotkałem się z pozostałymi reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, które, jak sądzę, obdarzają mnie pewnym kredytem zaufania. Zamierzam wysłuchiwać opinii związków zawodowych, które są przedstawicielami załogi, i współpracować z nimi dla dobra firmy. Tylko dobra kondycja firmy i jej istnienie zapewnią spełnienie podstawowych ambicji załogi.

Górnictwo od zawsze kojarzy się ze stabilną pracą i pewnymi zarobkami, dlatego jest spora rzesza chętnych do podjęcia pracy w kopalniach. Czy w związku z tym Holding planuje w najbliższych latach jakieś przyjęcia do pracy?
Załoga firmy starzeje się jak wszyscy ludzie. Jej członkowie w sposób naturalny rozstają się ze swoim zakładem, a firma musi dalej funkcjonować. Niezbędne są uzupełnienia obsady stanowisk pracy, z których pracownicy odchodzą na emerytury. Ponadto potrzebny jest czas do wyszkolenia przyjmowanych pracowników, mających zastąpić swoich starszych kolegów. Działania te muszą być dostosowane do planowanego poziomu produkcji i sytuacji ekonomiczno-rynkowej. W dalszym ciągu odczuwamy niedostatek wyszkolonej, wysoko wykwalifikowanej kadry fachowców w obszarach bezpośrednio związanych z produkcją.

Od powstania KHW minęło 20 lat, czego zatem należy życzyć mu na najbliższe lata?

Tak jak każdej młodej, 20-letniej osobie przynajmniej 100 lat życia w zdrowiu, szczęściu górniczym i pomyślności. Wierzę, że dobre czasy dla górnictwa i naszej firmy są jeszcze przed nami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.