Dobiega końca ostatni etap budowy instalacji ograniczającej emisję zanieczyszczeń do powietrza w elektrociepłowni w Polkowicach

fot: Maciej Dorosiński

Wprowadzane zmiany mają przede wszystkim obniżyć koszty przerobu hutniczego i produkcji, ale nie tylko

fot: Maciej Dorosiński

98 mln zł kosztowała instalacja ograniczająca emisję zanieczyszczeń do powietrza, która powstała w należącej do KGHM Polska Miedź Elektrociepłowni w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Inwestycja zmniejszy emisję pyłów o prawie sto ton rocznie - podano w komunikacie.

W przesłanym w poniedziałek PAP komunikacie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformowano, że dobiega końca ostatni etap budowy instalacji ograniczającej emisję zanieczyszczeń do powietrza, realizowanej w elektrociepłowni w Polkowicach przez lubińską spółkę Energetyka z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA.

- Udzieliliśmy ponad 83 mln zł pożyczki na te nowe, proekologiczne inwestycje. Dla Funduszu bardzo ważne są zadania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, którym oddychają Dolnoślązacy, stąd nasze zaangażowanie - powiedział cytowany w komunikacie prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.

Jak podkreślono, po realizacji zadania Elektrociepłownia w Polkowicach, zapewniająca ciepło zakładom KGHM, a także mieszkańcom Polkowic, będzie spełniała unijne dyrektywy i przepisy m.in. dotyczące dużych obiektów energetycznego spalania.

- Inwestycje przyniosą wymierny efekt ekologiczny. Dzięki nim zostanie znacznie ograniczona emisja do powietrza szkodliwych substancji, które są efektem spalania węgla. W ciągu roku do powietrza trafi mniej pyłów o około 98 ton - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.

"Ulegną zmniejszeniu także emisje dwutlenku siarki o blisko 265 ton i tlenków azotu o około 66 ton. Obecnie przeprowadzono ruch próbny nowego kotła wodnego WR40, który zakończył się wynikiem pozytywnym i przystąpiono do procedury rejestracyjnej urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano, że na ukończeniu jest montaż Instalacji Oczyszczania Spalin (odsiarczanie i odazotowanie) oraz prace izolacyjne. Równolegle przeprowadzane są pierwsze próby funkcjonalne urządzeń tych instalacji oraz prace w zakresie podłączeń i testów instalacji elektrycznych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Zakończenie prac przewidziane jest przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Realizacja inwestycji wpisuje się w Strategię KGHM Polska Miedź SA na lata 2019-2023 oraz zapewnia bezpieczeństwo energetyczne KGHM, umożliwiając dalszą produkcję ciepła niezbędnego dla funkcjonowania Oddziałów Górniczych i Zakładów Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź SA, a także tysięcy odbiorców komunalnych.

Spółka "Energetyka" to kluczowy dostawca ciepła dla całej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. Jest obecna niemal w każdym z elementów łańcucha głównego ciągu technologicznego - od wydobycia rudy po przetwórstwo miedzi. Zespół Elektrociepłowni, do którego należy Elektrociepłownia Polkowice, zapewnia ciepło nie tylko dla obiektów KGHM, ale także dla mieszkańców Lubina i Polkowic.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.