Dla powietrza to jak przesiadka z malucha do mercedesa

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że niedawno w życie weszły regulacje dotyczące jakości paliw stałych oraz przepisy wyznaczające parametry kotłów grzewczych

fot: Maciej Dorosiński

Wykorzystanie środków z programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej nie przekroczyło dotąd 40 proc. - poinformował w czwartek, 18 października, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Pierwsze nabory wniosków do programu służącego poprawie jakości powietrza w centralnej części woj. śląskiego ogłosił w czerwcu 2016 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który koordynuje to przedsięwzięcie. Budżet programu, który obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego, to niespełna 1 mld zł.

W programie przewidziano trzy tzw. poddziałania: efektywną dystrybucję ciepła i chłodu (pula 737,1 mln zł), promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej (z pulą 93,9 mln zł) oraz wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (pula środków 120,2 mln zł).

- W zakresie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych - co jest dedykowane przede wszystkim samorządom, ale też spółdzielniom czy wspólnotom mieszkaniowym - stopień wykorzystania budżetu to dzisiaj niespełna 40 proc. Podobnie w segmencie dotyczącym efektywnej dystrybucji ciepła i chłodu (...). W zakresie promocji i wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej jest to 31 proc. i tylko jedna podpisana umowa - wyliczał Tobiszowski, uczestniczący w 8. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Jak mówił, program ukierunkowany na likwidację niskiej emisji jest uzupełnieniem wartego ponad 50 mld zł rządowego Programu dla Śląska oraz ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze", którego budżet w ciągu najbliższych 10 lat przekracza 100 mld zł. Wiceminister przypomniał też, że niedawno w życie weszły regulacje dotyczące jakości paliw stałych (ustawa i cztery rozporządzenia wykonawcze) oraz przepisy wyznaczające parametry kotłów grzewczych.

- Tworząc te regulacje niekiedy łączyliśmy wodę z ogniem, ale udało się wypracować naprawdę dobry kompromis. Dla jakości powietrza oznacza to "przesiadkę z malucha do mercedesa" - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że po dwóch latach nastąpi analiza efektów przyjętych rozwiązań.

- Dokonamy wówczas analizy tego, jak to funkcjonuje i jakie osiągnęliśmy parametry jeśli chodzi o likwidację niskiej emisji pochodzącej ze spalania paliw stałych - wyjaśnił.

W ramach programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej" najwięcej środków kierowane jest przede wszystkim do firm zajmujących się dystrybucją ciepła (i/lub chłodu). Dotyczy budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnych do istniejących odbiorców, budowy przyłączy do istniejących budynków oraz instalacji węzłów. Ze wsparcia mogą też korzystać samorządy i ich jednostki, podmioty świadczące usługi w ramach realizacji obowiązków samorządów oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

W segmencie promującym wysokosprawną kogenerację ciepła i energii elektrycznej projekty mogą dotyczyć: budowy sieci (w tym przyłączy), umożliwiających wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji, wykorzystania ciepła odpadowego wyprodukowanego w tego typu układach (w ramach projektów rozbudowy/budowy sieci ciepłowniczych) oraz budowy sieci umożliwiających wykorzystanie ciepła wytworzonego w kogeneracji.

Kolejny segment programu ma na celu głęboką, kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Tutaj projekty zgłaszają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z obszarów wskazanych w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego). We wszystkich poddziałaniach maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych jest ustalany zgodnie z przepisami pomocy publicznej - do 85 proc.

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w skali kraju z woj. śląskiego pochodzi ok. 40 proc. niskiej emisji. Jednocześnie region ten zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji i sprzedaży energii cieplnej - to 15,9 proc. krajowej sprzedaży energii cieplnej dostarczanej do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.