Deputaty: SRK w czwartek wypłaciła kolejnych 2,5 tys. rekompensat

fot: Maciej Dorosiński

Polski Alarm Smogowy chce by w obrocie był wyłącznie węgiel dobrej jakości

fot: Maciej Dorosiński

- Tylko dzisiaj Spółka Restrukturyzacji Kopalń wysłała 2,5 tys. przelewów osobom uprawnionym do wypłaty rekompensat za utratę prawa do bezpłatnego węgla - poinformowało Ministerstwo Energii w czwartek, 11 stycznia, po południu.  

Przypomnijmy, że bez przerwy trwa skomplikowana procedura wypłaty ustawowych rekompensat po 10 tys. zł tym emerytom i rencistom (oraz wdowom i sierotom po nich), którzy pobierali deputat w przeszłości po odejściu z kopalń na emerytury lub renty, ale zostali go pozbawieni za sprawą wypowiadania lub zawieszania przez spółki Układów Zbiorowych Pracy w okresie, gdy zagrożona była płynność finansowa sektora, a firmom górniczym - z powodu wieloletnich zaniedbań w zarządzaniu branżą - groziło bankructwo.

Pod koniec 2017r. parlament w ekspresowym tempie uchwalił ustawę przygotowaną staraniem resortu energii, która gwarantuje rekompensaty ściśle określonej grupie ok. 235 tys. pokrzywdzonych emerytów i rencistów. Przeprowadzono błyskawicznie bezprecedensową operację przyjmowania niezbędnych wniosków, aby spożytkować 2,4 mld zł zarezerwowane na ten cel z nadwyżki operacyjnej w budżecie państwa na 2017 r.

Najwięcej, bo 188 tys. wniosków przypadło na SRK, którego pracownicy zatwierdzili jeszcze przed Bożym Narodzeniem i przelali uprawnionym na konta 150 tys. wypłat. Na pozostałe 38 tys. wniosków - jak tłumaczył Tomasz Cudny, prezes SRK w rozmowie z Trybuną Górniczą - formalnie należałoby wydać odmowną decyzję, jednak w tysiącach przypadków przyczyną jest niekompletność dokumentów lub wątpliwe dane osobowe, adresowe czy bankowe. W takich razach, aby nie skrzywdzić nikogo, pracownicy SRK ponownie weryfikują dokumenty, kontaktują się z wnioskodawcami i wyjaśniają sprawę oraz proszą o dostarczenie niezbędnych zaświadczeń i pomagają w wypełnieniu całej procedury. Przedluża to termin wypłacenia świadczeń, wzbudzając niekiedy frustrację oczekujących na pieniądze osób.

Jak poinformował Tomasz Cudny w rozmowie z Trybuną Górniczą, każdego dnia w SRK ponownie załatwianych jest w ten sposób kilkaset spraw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.