Deputaty: pieniądze dla emerytów do końca roku

fot: Jarosław Galusek/ARC

W sytuacji, gdy w styczniu perspektywa okaże się pozytywna, to wtedy kopalnia w innym systemie, zrestrukturyzowana, zreformowana, będzie mogła pracować w sumie ok. 8-10 lat - podsumował rozmowy minister energii Krzysztof Tchórzewski

fot: Jarosław Galusek/ARC

240 tysięcy rodzin emerytów górniczych do końca roku otrzyma 10 tys. zł rekompensaty z tytułu utraconego deputatu węglowego – poinformował w piątek (29 września) minister energii Krzysztof Tchórzewski, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim.

- Chciałbym podziękować premierowi Morawieckiemu za olbrzymi wysiłek, bo jest to duże obciążenie dla budżetu państwa. Za zorganizowanie przedsięwzięcia finansowego, które realizuje to zobowiązanie w sektorze węgla kamiennego związane z deputatami. Chciałbym też podziękować ministrowi Tchórzewskiemu za jego zaangażowanie się wprost w projekt ustawy, który w tym roku może tą kwestię nam zrekompensować i zrealizować - podkreślił minister Tobiszowski.

Podziękował też stronie społecznej, która już w zeszłym roku przedstawiła swój obywatelski projekt ustawy rozwiązującej problem deputatów, za cierpliwość, której wymagał ten trudny proces. 

- Najważniejsza informacja to to, że te pieniądze będą wypłacane do końca roku. (...) To, co zabrano górnikom, którzy przechodzili na emeryturę teraz w formie rekompensaty zwracamy. To jest właśnie dbałość o każdego obywatela i jako Prawo i Sprawiedliwość pokazujemy, że potrafimy załatwić te potrzeby, które kiedyś były niedopatrzone. Dziękujemy panu premierowi, że przyłączył się do tego naszego wspólnego działania - zaznaczył Krzysztof Tchórzewski, który poinformował, że rekompensaty za deputaty węglowe wyniosą łącznie ponad 2 mld zł.

- Szanowni państwo. To przede wszystkim ogromna praca i zasługa panów ministrów i posłów Prawa i Sprawiedliwości z ziemi Śląskiej bo ich upór i konsekwencja do tego, by te deputatu były zrekompensowane to jest ich ich ogromna zasługa i ogromna praca. (...) To jest też symbol powagi państwa, zdolności do wypełniania obietnic. My wypełniamy te obietnice - dodał Mateusz Morawiecki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.