Deputaty: Grzesik o hipokryzji działaczy PO

fot: Maciej Dorosiński

- Mam nadzieję, że pani premier przyjeżdża dzisiaj z dobrą nowiną - powiedział przed rozmowami lider górniczej "S" Jarosław Grzesik

fot: Maciej Dorosiński

- Działając z pobudek politycznych i zmagając się ze spadającym poparciem społecznym, autorzy listu, śląscy działacze Platformy (Obywatelskiej – red.), próbują "gasić pożar", który kilka lat temu sami wywołali. Po prostu himalaje hipokryzji - pisze przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik, nawiązując do "listu otwartego" trójki parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej odnośnie "ustawy o deputatach".

Pełna jego treść, którą zamieszczamy poniżej, została opublikowana przez górniczą Solidarność:

Po opublikowaniu stanowiska górniczej Solidarności na temat rządowego projektu ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla tu i ówdzie pojawiły się rozmaite opinie dotyczące treści tego dokumentu, co nikogo nie powinno dziwić - wszak temat jest "gorący", bo dotyczy prawie 250 tysięcy osób. Najbardziej jednak zaskakuje fakt, że głos w tej sprawie postanowili zabrać również parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, kierując pod moim adresem dosyć obszerny apel. Niniejszym PO postanowiła cynicznie wciągnąć NSZZ Solidarność i całe środowisko w swoją partyjną inicjatywę polityczną.

Chciałbym przypomnieć, że bezpłatny węgiel odebrano emerytom i rencistom, byłym pracownikom kopalń, za poprzednich rządów. Zdecydowali o tym politycy PO i PSL oraz zarządzający przedsiębiorstwami górniczymi z ich nominacji. Dzisiaj, działając z pobudek politycznych i zmagając się ze spadającym poparciem społecznym, autorzy listu, śląscy działacze Platformy, próbują "gasić pożar", który kilka lat temu sami wywołali. Po prostu himalaje hipokryzji, cytując klasyka.

Robi się jeszcze dziwniej, kiedy spojrzymy na wyniki głosowania w sprawie ustawy o deputatach. Podpisana pod listem trójka polityków głosowała "za" przyjęciem rządowego projektu... Dlaczego parlamentarzyści PO krytykują coś, co kilka dni temu sami poparli? Logika "totalnej opozycji" chadza naprawdę pokrętnymi ścieżkami.

W liście działaczy Platformy padł również zarzut o brak zaangażowania w prace nad projektem ze strony górniczej Solidarności. Jest on całkowicie chybiony i opiera się na niewiedzy, bo rząd w ogóle nie konsultował z nami swoich propozycji. 6 października Minister Energii wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Energii zaprezentowali centralom górniczych związków zawodowych (a nie: konsultowali z nami) założenia ustawy, która kilka dni później była rozpatrywana przez Sejm. Choć spotkanie nie miało charakteru konsultacyjnego, skrytykowaliśmy wtedy stanowczo rządową koncepcję rozwiązania problemu rekompensat.

Proces legislacyjny ustawy powoli dobiega końca. O ile do prac w komisji sejmowej nigdy zaproszenia nie otrzymaliśmy, komisja senacka takie zaproszenie do nas skierowała. Zgłosiliśmy już Marszałkowi Senatu szereg poprawek, a 18 października przedstawiciele górniczej Solidarności pojadą do Warszawy, by przekonać senatorów, że poprawki te należałoby uwzględnić w treści ustawy, jeśli problem rekompensat chcemy rozwiązać na czytelnych i sprawiedliwych zasadach. Mam nadzieję, że tym razem zostaniemy potraktowani poważnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.