Deputat dla wszystkich górników

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Cały katalog zmian wprowadzonych w ustawie, związany z kryterium ceny, ma na celu ograniczenie liczby przetargów rozstrzyganych na podstawie tego kryterium. Pora zwrócić uwagę na jakość - podkreśla Krzysztof Gadowski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Jesteśmy na dobrej drodze, aby utrzymać wypłaty ekwiwalentu za węgiel dla byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych po 2015 r. - poinformował redakcję portalu górniczego nettg.pl poseł Krzysztof Gadowski (Platforma Obywatelska).

- Za nami pierwsze czytanie projektu, które zostało przyjęte przez Komisję Nadzwyczajną ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Na kolejnym posiedzeniu sejmu odbędą się kolejne czytania - tak, aby projekt jak najszybciej trafił do senatu, a następnie został podpisany przez prezydenta - wyjaśnił.

Przypomnijmy, że w 2007 r. weszła ustawa pozwalająca wypłacać ekwiwalent z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla pracowników przedsiębiorstw robót górniczych, o co walczył m.in. właśnie poseł Krzysztof Gadowski.

- Był to odzew na problem, który powstał po uchwaleniu ustawy w 2001 r. Pracownicy i emeryci z przedsiębiorstw robót górniczych zostali pozbawieni deputatu. W 2005 r. pojawił się wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że odebranie przywileju tylko niektórym emerytom i rencistom, niegdyś pracującym pod ziemią, było niesłuszne. Przyjęcie ustawy w 2007 r. przyznającej emerytom i rencistom ekwiwalent w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego było konieczne - przypomina parlamentarzysta.

Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. przyznająca emerytom i rencistom z byłych przedsiębiorstw górniczych ekwiwalent obowiązuje jednak do końca 2015 r. Do tej pory skorzystać z niej mogły osoby uprawnione do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy, które uzyskały emeryturę lub rentę przed 31 grudnia 2001 r., a po 31 grudnia 2001 r. nie pobierały ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Upoważnienie do pobierania świadczeń upoważnione zostały także wdowy i sieroty otrzymujące rentę rodzinną po byłych pracownikach przedsiębiorstw robót górniczych.

Szacuje się, że z możliwości otrzymywania wypłat ekwiwalentu skorzystało ponad 10 tys. osób.

- Chciałbym, aby zachowana była zasada równego traktowania w zakresie finansowania przez budżet państwa wypłat ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla zarówno emerytom i rencistom z kopalń zlikwidowanych, jak i osobom uprawnionym z przedsiębiorstw robót górniczych - podkreśla Krzysztof Gadowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.