Decyzji środowiskowej dla złoża węgla brunatnego Gubin w PGE nie będzie - poinformował RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim

fot: Krystian Krawczyk

Roczne wydobycie w kopalnia Turów to ok. 12 mln t węgla. Rocznie zdejmowane jest 32 mln m3 nadkładu

fot: Krystian Krawczyk

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim umorzył w całości postępowanie mające na celu wydanie decyzji środowiskowej dla kopalni odkrywkowej węgla bruntatnego "Gubin" - poinformował w poniedziałek, 27 sierpnia, portal cire.pl.

Jak wynika z obwieszczenia, "RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim zdecydował 19 sierpnia o umorzeniu w całości postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji odkrywkowej złoża węgła brunatnego Gubin".

Strony postępowania mogą wnieść odwołanie od przedmiotowej decyzji do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, za pośrednictwem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., w terminie 14 dni od daty doręczenia.

Przypomnimny, że o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie eksploatacji odkrywkowej złoża węgła brunatnego Gubin ubiegała się Polska Grupa Energetyczna. Wniosek złożono w 2016 r., ale niemal od razu RDOŚ zawiesił postepowanie, wzywając spółkę do uzupełnienia dokumentacji. Zakreślono ostateczny trzyletni termin.

PGE GiEK oraz Ministerstwo Energii potwierdzały wówczas, że spółka jest zainteresowana realizacją inwestycji na złożu "Gubin 2" i liczy na uzyskanie koncesji na wydobycie w trzecim kwartale 2017 r. (potem termin przesunięto do września 2020 r.). Planowano budowę elektrowni o mocy 3 GW.
"Jako spółka giełdowa, decyzję inwestycyjną w zakresie budowy nowego kompleksu energetycznego PGE Polska Grupa Energetyczna SA podejmie w oparciu o rachunek ekonomiczny i możliwość pozyskania kapitału, które obecnie determinowane są głównie przez uwarunkowania regulacyjne. W związku z powyższym, nie można jednoznacznie określić terminu rozpoczęcia inwestycji" - informowała PGE.

Na początku tego roku okazało się, że w sprawozdaniu zarządu PGE za 2018 r. ani razu nie pojawia się odkrywka Gubin. Wielu obserwatorów zinterpretowało ten fakt jako wycofanie się inwestora z planowanego przedsięwzięcia.

Dziesięć lat wcześniej w rejonie planowanej eksploatacji w referencum mieszkańcy opowiedzieli się przeciw odkrywce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.