Decyzja w sprawia operatora rewitalizacji ma zapaść na poziomie rządu

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd woj. śląskiego, na którego czele stoi marszałek Jakub Chełstowski (na zdjęciu) skierował list do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali w sprawie wycinki drzew przy Parku Śląskim

fot: Maciej Dorosiński

Samorząd woj. śląskiego chce być operatorem rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych - poinformował w poniedziałek, 29 lipca, marszałek woj. śląskiego.

Powołanie operatora rewitalizacji postulowała w połowie maja br. sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej. Zasiadający w niej posłowie przyjęli wówczas adresowany do rządu dezyderat, proponując włączenie takiego rozwiązania do Programu dla Śląska. Działający w wymiarze regionalnym operator miałby koordynować działania rewitalizacyjne, wspierane m.in. funduszami europejskimi, w tym dostępnymi w ramach rozwijanej europejską inicjatywę platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (Coal Regions in Transition - CRiT).

Bieżące prace w ramach tej inicjatywy relacjonował w rozmowie wyemitowanej w poniedziałek na antenie Radia Katowice marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS). Jak mówił, ostatnio uczestniczył w piątym już spotkaniu grup roboczych w ramach CRiT. Wskazał, że obecnie w inicjatywę zaangażowanych jest już ponad 40 europejskich regionów pogórniczych.

- Założenie jest takie, żeby stwarzać przestrzeń, aby w przyszłości zmieniać profile gospodarcze tych regionów. My, jako region, zwracamy się do Komisji Europejskiej z pomysłami dotyczącymi miejsc, gdzie działalność (górnicza) została już wygaszona. Staramy się być bardzo aktywni; w październiku są kolejne spotkania, składamy coraz to nowe projekty - akcentował Chełstowski.

- Staramy się też o funkcję operatora rewitalizacji - to decyzja na poziomie rządowym. Liczymy, że uda nam się przekonać stronę rządową, aby to województwo było było operatorem rewitalizacji dla regionu - wskazał marszałek, odwołując się do powołanego przez siebie wiosną br. zespołu dla inicjatywy regionów górniczych.

Podkreślił, że do zespołu zgłosiło się ponad 40 podmiotów z województwa; przedstawiciele m.in. gmin, związków zawodowych, instytucji, jak Główny Instytut Górnictwa, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy organizacji ekologicznych.

- Ten zespół jest bardzo bogaty i został bardzo pozytywnie odebrany przez Komisję Europejską. Bardzo aktywnie pracujemy. Jesteśmy na etapie wspierania naszych partnerów odnośnie dojrzałości ich projektów, które chcieliby w przyszłości - jak ta inicjatywa (CRiT - PAP) przekuje się już w budżet - realizować" - zadeklarował Chełstowski.

W majowym dezyderacie sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej postulowała, aby na terenach górniczych i pogórniczych, korzystających w przyszłości z unijnego wsparcia, powołać operatora rewitalizacji, koordynującego regionalnie takie działania, z uwzględnieniem potrzeb gospodarki przestrzennej oraz uwarunkowań społecznych i gospodarczych.

Operator rewitalizacji miałby zostać "wyposażony w kompetencje konieczne do przeprowadzania procesów rewitalizacyjnych i przywracania funkcji gospodarczych na terenach zdegradowanych poprzednią działalnością przemysłową".

Taki operator - jak wskazali posłowie - "będzie kluczowym podmiotem dla przeciwdziałania procesom polaryzacyjnym w regionie oraz podmiotem dynamizującym procesy wzrostu i rozwoju na obszarach górniczych". Obecnie poprzemysłowe tereny, których jest ponad 11 tys. m kw., mają różnych właścicieli i różny status prawny, co utrudnia ich rewitalizację i przystosowywanie do nowych funkcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.