Decyzja lokalizacyjna dla doprowadzenia gazu do nowych bloków gazowych w Zespole Elektrowni Dolna Odra

1531558157 gaz systemprzesyl gaz system

fot: Gaz-System

Operatorem polskiego systemu przesyłu gazu jest spółka Gaz-System

fot: Gaz-System

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla gazociągu przyłączeniowego dla dwóch bloków energetycznych na gaz, budowanych przez PGE w Zespole Elektrowni Dolna Odra - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Dwa nowe gazowe bloki w ZEDO będą miały łączną moc 1340 MW.

Gazociąg połączy elektrownię leżącą w miejscowości Nowe Czarnowo z istniejącą infrastrukturą przesyłową Gaz-Systemu. Trasa gazociągu będzie przebiegać przez zachodniopomorskie gminy: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Zakres planowanej inwestycji obejmuje włączenie nowego gazociągu do systemu przesyłowego - do istniejącego gazociągu Szczecin - Lwówek oraz gazociągu Goleniów - Lwówek. Powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 tys. m sześc. gazu na godzinę. Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2023 r.

Jak przypomniał Gaz-System, decyzja lokalizacyjna to jedno z trzech kluczowych pozwoleń administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Uzyskanie jej jest niezbędnym etapem do otrzymania pozwolenia na budowę przyłącza i rozpoczęcia prac w terenie.

Jak podkreślił wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, dzięki przyłączeniu, które wykona operator, nowe bloki gazowe w ZEDO będą mogły być zasilane gazem dostarczonym gazociągiem Baltic Pipe oraz przez terminal LNG w Świnoujściu.

- Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji, tj. przyłączenie do sieci gazowej i budowa dwóch bloków wytwórczych, ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zasilania w energię mieszkańców województwa zachodniopomorskiego - podkreślił Zawartko.

Dwa nowe bloki wybuduje konsorcjum GE i Polimexu-Mostostalu. Wartość kontraktu to 3,7 mld zł netto. Wartość powiązanej z kontraktem na budowę 12-letniej umowy serwisowej to ok. 1 mld zł netto.

Bloki mają być gotowe pod koniec 2023 r. Znalazły się wśród jednostek wytwórczych, które uzyskały premiowy 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2024.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.