Debata: górnictwo powinno rozwijać się w synergii z energetyką

fot: Jarosław Galusek/ARC

J. Steinhoff nie wierzy, by powstał Infrastrukturalny Fundusz Gwarancyjny...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Podczas, gdy Unia Europejska nadal lansuje politykę dekarbonizacji świat wciąż szerzej otwiera się na węgiel. Do takich potęg jak Rosja i Chiny niebawem dołączą inni.

Doskonałym rynkiem zaopatrzenia w węgiel może okazać się Mongolia, gdzie Chińczycy już inwestują. Czy zaleje nas masa taniego węgla ze wschodu? Jak zachować się wobec rosnących aspiracji klimatycznych Brukseli? Na te pytania próbowali dziś (27 marca) odpowiedzieć eksperci, uczestnicy debaty FORUM Polski Węgiel 2012 zorganizowanej przez Rzeczpospolitą.

- Uważam za bardzo racjonalny kierunek działania przyjęty przez Kompanię Węglową, a więc wejście w energetykę. Budowa elektrowni w oparciu o własny węgiel jest decyzją o strategicznym charakterze. Tworząc trzy duże spółki węglowe w 2002 roku nie pomyślano o dalszej pionowej integracji energetyki z górnictwem. Doświadczenia Południowego Koncernu Węglowego w tym względzie są pozytywne - zauważył Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że wciąż zmniejszające się wydobycie zmusi nasz kraj do zwiększenia importu. Potrzebne są zatem inwestycje w kopalnie, aby móc górnictwo rozwijać, a nie likwidować.

- Mamy 15 kopalń i 23 złoża, w których zalega 1.200 mln ton węgla dostępnych systemem ścianowym. Wydobycie da się zwiększyć, ale pod warunkiem uzyskania efektu ekonomicznego - wskazywał Leszek Kloc, dyrektor pionu produkcji Kompanii Węglowej.

Tymczasem ceny polskiego węgla rosną. Opłaty, różnego rodzaju podatki oraz wzrost kosztów produkcji powodują, że tani węgiel z Rosji zalewa rynek.

- Dlatego należy zintensyfikować inwestycje. W 2014 roku chcemy wydobywać 11,5 miliona ton węgla energetycznego, zmniejszyć koszt wydobycia i zdobyć 15 procent w rynku węglowego w Polsce - zapowiedział Lech Tor, wiceprezes zarządu Bogdanki, przyznając, że w obecnych czasach nie ma lepszego pomysłu na rozwój gospodarczy, jak wspólne inwestycje górnictwa i energetyki.

Waldemar Łaski, prezes zarządu Famuru wyraził przekonanie że Polska długo jeszcze będzie doskonałym rynkiem dla producentów maszyn.

- Wiemy czego brakuje najbardziej polskim kopalniom i potrafimy to zapotrzebowanie zaspokoić. Odczuwamy wciąż duże zapotrzebowanie rynku na maszyny i urządzenia, a to dobrze wróży na przyszłość - tłumaczył Łaski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.