Czysta energia, czysty biznes

1497363767 1 weglokoks arc k2

fot: ARC/Węglokoks

Instalacje do pirolizy i zgazowania m.in. mułów i miałów węglowych Węglokoksu mogłyby ruszyć w 2020 r.

fot: ARC/Węglokoks

W Węglokoksie trwają zaawansowane prace nad zastosowaniem technologii pirolizy i zgazowania odpadów, biomasy, mułów i miałów węglowych. Procesy te polegają na termicznym przekształcaniu tych niskojakościowych paliw w produkty o znacznie większej wartości energetycznej, a przede wszystkim ekologicznej. O postępach projektu mówił prezes Węglokoksu Energia Jacek Boroń podczas konferencji w Senacie RP „Polska liderem czystych technologii węglowych w Unii Europejskiej”. W wydarzeniu udział wziął również Sławomir Obidziński, prezes Węglokoksu S.A..

Przy dzisiejszej polityce Komisji Europejskiej, która delikatnie mówiąc nie sprzyja węglowi, jeśli chcemy zapewnić przyszłość branży węglowej, musimy szukać czystych, przyjaznych środowisku technologii. Taką technologią z pewnością może być zgazowanie mułów i miałów węglowych – wyjaśniał prezes Sławomir Obidziński

Proces zgazowania przebiega w temperaturze ok. 850-1100 stopni C. Szereg reakcji odbywa się w środowisku z bardzo ograniczonym dostępem tlenu lub całkowitym jego brakiem. Wytworzony gaz po oczyszczeniu wykorzystywany jest jako paliwo do wysokosprawnego wytwarzania w kogeneracji energii elektrycznej i ciepła.

Projekt prowadzony przez Węglokoks Energia wskazuje, że optymalna – z punktu widzenia bazy surowcowej i zastosowanej technologii – jest instalacja, która rocznie przetwarzać będzie od 10 tys. do 25 tysięcy ton odpadów i mułów, wzbogacanych miałem węglowym. Taka instalacja jest w stanie wytworzyć strumień energii 12,85 MW.

Niezwykle ważnym elementem projektu jest ochrona środowiska. Technologia ta spełnia wszystkie obowiązujące i zapowiadane normy środowiskowe, a emisja jest niższa od dopuszczalnej.

Najważniejsze jest to, że nie tylko chcemy stosować te urządzenia, ale również je jako firma WĘGLOKOKS produkować. Osiągnęli byśmy wtedy dwa cele: technologiczny czyli ekologiczną produkcję energii elektrycznej i węgla, oraz biznesowy poprzez wprowadzenie na rynek nowego urządzenia – podkreślał Jacek Boroń, prezes WĘGLOKOKS ENERGIA

Budowa instalacji ma rozpocząć się niebawem, a pierwsze rozpoczęłyby działalność w 2020 roku.

W konferencji, którą otworzył marszałek Stanisław Karczewski, a prowadził senator Adam Gawęda wzięło udział wielu znamienitych gości. Wśród nich minister środowiska prof. Jan Szyszko, wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa poseł Marek Suski, parlamentarzyści, prezesi spółek, naukowcy i eksperci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ceny gazu w Europie spadają wraz z poprawą ruchu statków w cieśninie Ormuz

Ceny gazu w Europie spadają wraz z poprawą ruchu statków w cieśninie Ormuz - informują maklerzy.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z terminalu na Bałtyku i wkracza na globalny rynek

Enea uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą morską. To kolejny ważny krok w realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Grupy Enea. 

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.