Czy polski system energetyczny jest zagrożony blackoutem?

fot: Krystian Krawczyk

Prezes URE od początku 2023 r. publikuje średnią kwartalną cenę energii elektrycznej

fot: Krystian Krawczyk

Obecnie nic nie wskazuje na to, by polski system energetyczny był zagrożony blackoutem - powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zapewnił, że polskie służby są w kontakcie ze służbami państw, które dotknęła awaria prądu.

Kontynentalna Hiszpania i część Portugalii oraz Francji zostały dotknięte w poniedziałek dużą awarią prądu. Do awarii doszło około godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział w poniedziałek w Łodzi, że polskie służby są w kontakcie ze służbami państw, które dotknęła awaria prądu.

- Jesteśmy w procesie wzajemnego informowania się o sytuacji. Nie mam jeszcze żadnej wiedzy, która potwierdzałaby, że to był incydent w cyberprzestrzeni, ale niczego na tę chwilę nie można wykluczyć. Postępowanie w tamtych państwach trwa. Z tego, co już wiem, pierwsze usługi są powoli przywracane - powiedział wicepremier. Dodał, że “świadomość tego, co zaszło i jak wyglądała rzeczywistość, będziemy mieli pewnie dopiero w następnych godzinach, a może nawet dniach“.

Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że awarie prądu zdarzają się na całym świecie. - To nie jest tak, że mamy do czynienia z pierwszą awarią, która oddziałuje na miliony obywateli, ale wynikać one mogą z różnych elementów - z przeciążenia przesyłowych czy awarii w elektrowniach. Może to być też atak cybernetyczny - wskazał szef MC. I dodał, że “nie będziemy wiedzieć, z czym mamy do czynienia, dopóki nie będziemy mieli informacji z państw, które uległy tej awarii“.

- Jestem w stałym kontakcie z przedstawicielami Polskich Sieci Energetycznych, PSE w Polsce są w stałym kontakcie ze służbami państwa. Dzisiaj nic nie wskazuje na to, żeby system polski był zagrożony blackoutem, ale ta koordynacja będzie odbywała się na bieżąco, bo informacje dopiero będą spływały - powiedział Gawkowski.

Rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) - operatora krajowego systemu przesyłu energii Maciej Wapiński powiedział PAP, że awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii nie ma wpływu na krajowy system elektroenergetyczny, który pracuje stabilnie. Dodał, że polski operator przesyłu energii jest przygotowany na takie potencjalne zagrożenia.

- To zakłócenie w Hiszpanii nie miało wpływu na pracę naszego systemu elektroenergetycznego. Nie ma powodów do niepokoju. Jeśli chodzi o wymianę handlową z innymi krajami to eksport odbywa się na planowanym poziomie. Nie mam na razie informacji, żeby energia była eksportowana w ramach pomocy awaryjnej - powiedział. Jego zdaniem, jeśli hiszpański operator będzie zmuszony o nią prosić to skieruje zapytanie przede wszystkim do sąsiednich państw.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że pozostaje w kontakcie z władzami krajowymi Hiszpanii i Portugalii, a także europejskimi operatorami odpowiedzialnymi za przesył energii elektrycznej (ENTSO-E), aby zrozumieć przyczynę awarii prądu w tych krajach i jej konsekwencje.

Portugalskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w wydanym oświadczeniu podkreśliło, że obecnie nie ma sygnałów świadczących, że chodzi o atak hakerski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.