Cztery pisklęta sokołów wędrownych przyszły na świat w hucie KGHM

1745322127 sokoly w hucie

fot: KGHM

Sokoły wędrowne zadomowiły się m.in. w Hucie Miedzi Głogów

fot: KGHM

Sokoły wędrowne od 2009 r. gniazdują w oddziale KGHM. Ptasia rodzina miedziowego koncernu właśnie się powiększyła: na specjalnej platformie lęgowej umiejscowionej na kominie Huty Miedzi Głogów wykluły się 4 pisklęta.

Sokoły wędrowne, objęte ścisłą ochroną, to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki sprzyjającym warunkom i bliskości natury, sokoły na dobre zadomowiły się w oddziałach KGHM – m.in. w Hucie Miedzi Głogów.

Rodziną sokołów opiekują się pracownicy KGHM, z których inicjatywy została wybudowana m.in. specjalna platforma lęgowa na kominie H 120 tzw. „Koniczynka” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie https://www.peregrinus.pl/pl/glogow.

W ciągu 16 lat na wszystkich platformach lęgowych w KGHM wykluło się łącznie 51 piskląt. Każde z nich otrzymuje imię wybrane przez pracowników. Co roku nowe pisklęta są obrączkowane – dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że Giga, samica sokoła wędrownego z Głogowa, obecnie mieszka na co dzień w Warszawie – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki.

Bliskość natury oraz cisza okazały się idealnymi warunkami do wychowywania piskląt. Hutę Miedzi Głogów otaczają tzw. „Łęgi Głogowskie” – zajmujące ponad 600 hektarów tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Sokoły wędrowne to nie jedyni „domownicy” zakładów KGHM – można spotkać tam m.in. sarny, zające, dziki, lisy czy jelenie. W starorzeczach przecinanych Odrą mieszkają wydry, bobry i borsuki, a także około 100 gatunków ptaków, które mają tu łatwy dostęp do pożywienia. Wśród nich m.in. jemiołuszki, gile, zięby jera, dzięcioły pstre duże, szczygły, kwiczoły, grubodzioby, trznadle, kormorany, a także żurawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

To koniec problemów z nazwą i znakiem energetycznego giganta. Nie on jeden z tym się borykał

PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna przegrała sądową apelację. Sąd w Warszawie przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE.

Muszą opracować strategię. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne

Nowe obowiązki dla firm z branży energetycznej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki publikuje wytyczne do strategii zabezpieczających.

Czyste powietrze na wyciągnięcie ręki

Reforma programu Czyste Powietrze uporządkowała zasady wsparcia i wprowadziła rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo beneficjentów.