Częstochowa: zamówili 40 autobusów gazowo-elektrycznych

fot: Krystian Krawczyk

W mieście pod Jasną Górą głównym tematem rozmów są zwolnienia z pracy w ISD Huta Częstochowa

fot: Krystian Krawczyk

40 nowych autobusów miejskich o napędzie gazowo-elektrycznym zamówiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie. Tego rodzaju napęd hybrydowy nie był dotąd stosowany w Polsce - obok Częstochowy 10 takich autobusów wyjedzie jeszcze na ulice Gdyni.

Oba te miasta zdobyły dofinansowanie na zakup nowych pojazdów w programie Gazela koordynowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do programu z pulą środków 80 mln zł, w którym można było uzyskać środki tylko na autobusy o takim hybrydowym napędzie, złożono 32 wnioski (łącznie o 643,6 mln zł na 362 autobusów).

Dofinansowanie ostatecznie przyznano Gdyni i Częstochowie. W przypadku Gdyni wsparcie z NFOŚiGW wynosi ok. 14 mln zł (pojazdy będą kosztowały nieco ponad 15 mln zł). Częstochowa nie musi nic dopłacać - z Gazeli otrzymuje blisko 65,95 mln zł - płacąc za zamawiane pojazdy 65,85 mln zł.

W środę (17 grudnia) umowę na dostawę autobusów do Częstochowy podpisali przedstawiciele tamtejszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz wyłonionej w przetargu spółki Lider Trading - producenta wytwarzanych w Solcu Kujawskim autobusów marki Solbus (obecny termin otwarcia ofert w przetargu gdyńskim to 7 stycznia 2015 r.).

- Jesteśmy dumni, że to właśnie w Częstochowie udało się pozyskać środki w ramach ogólnopolskiego konkursu i że to nasze miasto będzie wprowadzać nowe technologie w komunikacji zbiorowej z korzyścią dla mieszkańców i ekologii - mówił podczas środowej uroczystości wiceprezydent miasta Jarosław Marszałek.

Jednym z założeń programu Gazela jest bowiem ograniczenie emisji dwutlenku węgla. 40 nowych autobusów pozwoli też na częściową wymianę liczącego ok 140 pojazdów taboru częstochowskiego MPK. Obecnie nadal ok. 50 autobusów z tej liczby to wiekowe ikarusy model 280 lub nieco nowszej serii 400.

O otrzymaniu dofinansowania na gazowo-elektryczne hybrydy Częstochowa dowiedziała się wiosną br. Ogłoszony w sierpniu przetarg podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła 25 nowych autobusów jednoczłonowych, druga - 15 nowych autobusów przegubowych. W obu tych częściach napłynęło tylko jedno zgłoszenie.

Firma Lider Trading ma czas na wyprodukowanie i dostarczenie 40 nowych autobusów do 30 listopada 2015 r. Jak podało miasto, wykonawca zapowiedział, że testy hybrydowego autobusu rozpoczną się na ulicach Częstochowy jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r.

Testowana konstrukcja będzie prototypem. Na rynek trafiały już bowiem autobusy marki solbus z napędem gazowym, w tym napędzane skroplonym gazem ziemnym LNG (11 sztuk dla Olsztyna). Oferta tego producenta obejmuje też autobusy z napędem elektrycznym. Dotąd jednak nie było solbusów wykorzystujących oba te rozwiązania.

Choć na ulicach polskich miast jeżdżą już autobusy hybrydowe (z podwójnym napędem), wykorzystują - obok napędu elektrycznego - silniki wysokoprężne. Wprowadzenie do eksploatacji hybryd z silnikami na gaz sprężony (CNG) będzie wiązało się z budową w Częstochowie pierwszej stacji tankowania tym paliwem. Budowana przez MPK stacja ma być ogólnodostępna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.