Częstochowa: XXXV pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę

1505652696 34pielgrzymka ludzi pracy solidarnosc org pl

fot: NSZZ Solidarność

Pielrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę zainicjował duszpasterz robotników, a obecnie patron Solidarności - błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany w 1984 r. przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa PRL

fot: NSZZ Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda zaapelował w Częstochowie do rządzących o wolne niedziele. - 500 plus to nie wszystko, niedziela jest dla Boga i rodziny - mówił Duda w niedzielę (17 września) podczas XXXV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

- Jesteśmy tutaj, u progu Jasnogórskiej Pani, aby modlić się i dziękować za pracę, za bezpieczną pracę i za sprawiedliwość społeczną. Dzisiaj mogłoby być nas tu więcej, ale wielu z nas, szczególnie kobiet, musi pracować, i to w hipermarketach, niekoniecznie w sklepach pierwszej potrzeby. Dlatego z tego miejsca po raz kolejny apeluję: 500 plus to nie wszystko, dopełnieniem programu jest dbałość o rodzinę, bo niedziela jest dla Boga i rodziny – powiedział lider Solidarności w wystąpieniu przed uroczystą mszą świętą.

- Z tego miejsca apeluję do rządzących: będziemy się modlić, aby jak najszybciej projekt obywatelski Solidarności znalazł swoje miejsce na biurku pana prezydenta, bo to jest dbałość o pracownika, ale także o wartości, o rodzinę, abyśmy w tym dniu, jakim jest niedziela, mogli być razem i cieszyć się wspólnie rodzinnym ciepłem - dodał.

Wypełnić testament księdza Jerzego
Piotr Duda podkreślił, że spotkanie na Jasnej Górze jest także wypełnieniem testamentu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona związku, który zapoczątkował pielgrzymkę ludzi pracy do tego sanktuarium.

- Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje - to słowa św. Jana Pawła II, słowa, które były w sercu bł. ks. Jerzego, bo ojczyzna kosztuje! Bł. ks. Jerzy oddał za nią życie. My, ludzie Solidarności, na co dzień realizujemy jego testament, a także testament roku 1980 - tych wszystkich porozumień, które zostały spisane, ale nie do końca wypełnione - powiedział przewodniczący Solidarności.

Pielgrzymka trwa pod hasłem "Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia". Pielgrzymki ludzi pracy organizowane są tradycyjnie we wrześniu i są one okazją do modlitwy za Ojczyznę, o szacunek i godność dla pracujących, a także prośbą o rychłą kanonizację niezłomnego kapelana robotników.

Górnik z Lubina: powinniśmy mówić o prawdzie 
- Jesteśmy to winni księdzu Jerzemu, żeby żyć według tych wartości, za które on oddał życie" - podkreślił Witold Dorbiński, górnik z Lubina. Dodał, że ksiądz Popiełuszko za niesienie prawdy zapłacił własnym życiem, a ludzie pracy są mu winni to, żeby o tej prawdzie mówić.

Do dawania świadectwa wiary w środowiskach pracy zachęcał w homilii biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, podczas mszy św. sprawowanej w sobotę wieczorem na rozpoczęcie pielgrzymki. Zaznaczył, ze największą wartość ma świadectwo wiary w miejscach, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli w domu i miejscu pracy. Biskup Roman Pindel dodał, że wiarę przekazują rodzice, którzy wraz ze swymi dziećmi się modlą i uczestniczą w niedzielnej mszy św.

W Częstochowie odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem abpa Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy z homilią biskupa Romana Pindla z diecezji bielsko-żywieckiej. 

Organizatorem tegorocznej XXXV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę jest Solidarność Regionu Podbeskidzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.