Częstochowa: Tauron zwalniać nie będzie

fot: Maciej Dorosiński

Stacje uruchomiła wchodząca w skład Grupy Tauron - Tauron Dystrybucja

fot: Maciej Dorosiński

Spółka Tauron Dystrybucja zainwestuje w tym roku 125 mln zł w infrastrukturę energetyczną na ziemi częstochowskiej; planuje zmiany w strukturze, ale nie zakłada redukcji zatrudnienia w swoim miejscowym oddziale - wynika z informacji firmy oraz samorządu.

W ubiegłym tygodniu Urząd Miasta w Częstochowie poinformował o zaniepokojeniu miejscowych samorządowców i parlamentarzystów przekształceniami w Tauronie, które - ich zdaniem - prowadzą do marginalizacji częstochowskiej energetyki oraz grożą redukcją zatrudnienia w częstochowskim oddziale firmy. Teraz przedstawiciele władz miasta i spółki Tauron Dystrybucja rozmawiali o tych sprawach podczas bezpośredniego spotkania.

Tauron Dystrybucja to spółka z grupy Tauron, odpowiedzialna m.in. za infrastrukturę przesyłową, dzięki której prąd dociera do odbiorców. Oddziały spółki położone są w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim i śląskim. Przedstawiciele firmy uspokajają, że zmiany organizacyjne w jej strukturze nie oznaczają pogorszenia jakości usług dla odbiorców - przeciwnie, mają poprawić jakość obsługi i zminimalizować awarie.

Przedstawiciele Taurona zapewnili prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, że reorganizacja spółki wpłynie na jej strukturę, natomiast nie powinna mieć wpływu na poziom zatrudnienia w częstochowskim oddziale, ze względu na wyzwania stojące w najbliższym czasie przed branża energetyczną. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości zasilania i bezpieczeństwa dystrybucji energii elektrycznej, wprowadzenie inteligentnego opomiarowania klientów czy inwestycje w rozwój i poprawę infrastruktury.

- Na pewno będziemy musieli zmierzyć się ze zmianą struktury zatrudnienia. Już dzisiaj widać, że działy związane z pomiarami czy odnawianiem sieci będą się rozwijać - wskazał prezes Tauron Dystrybucja Piotr Kołodziej.

Prezes tłumaczył, że spółka musi skupić się przede wszystkim na swojej podstawowej działalności, czyli rozwoju sieci energetycznej. W samym oddziale częstochowskim nakłady na inwestycje wzrosły z 23 mln zł w 2003 r. (był to ostatni rok działania miejscowego Zakładu Energetycznego SA), do 125 mln zł w tym roku. To środki przeznaczone przede wszystkim na modernizację i rozwój sieci przesyłowych, stacji transformatorowych czy punktów zasilania.

W sumie spółka Tauron Dystrybucja zamierza w tym roku wydać na inwestycje na całym obszarze swojego działania ok. 2 mld zł.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że nadal potrzebuje ona w Częstochowie pracowników do utrzymywania, eksploatacji i rozwoju urządzeń energetycznych. W mieście pozostanie Centrum Zarządzania Siecią. Firmę czeka jednak - jak podano w komunikacie - "ujednolicenie struktury organizacyjnej we wszystkich jedenastu oddziałach". Zarząd zapewnia, że usprawniające proces zarządzania zmiany mają być przeprowadzane w sposób przyjazny dla pracowników.

W marcu ub. roku częstochowscy radni przyjęli stanowisko dotyczące planowanej reorganizacji oddziału Tauron Dystrybucja. Samorząd Częstochowy wyraził w nim zaniepokojenie wstępnymi wówczas planami likwidacji centrali częstochowskiego oddziału, a jednocześnie postulował utworzenie w tym mieście centrali regionu śląskiego Taurona. Podobne stanowisko skierowali w kwietniu ub. roku do ministra Skarbu Państwa parlamentarzyści ziemi częstochowskiej.

Miejscowi posłowie krytykowali planowany kierunek zmian, zgodnie z którym - ich zdaniem - Częstochowa może być jednym z ośrodków w największym stopniu tracących na reorganizacji; duży zakres dotychczasowych zadań częstochowskiego oddziału ma zostać przekazany centrali lub innym spółkom grupy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.