Częstochowa rozpoczyna modernizację Promenady Niemena

fot: Krystian Krawczyk

Mieszkańcy będą mogli ponownie skorzystać z komunikacji tramwajowej we wrześniu - poinformowały władze miasta pod Jasną Górą

fot: Krystian Krawczyk

Samorząd Częstochowy rozpoczął modernizację Promenady Niemena w północnej części miasta z utworzeniem przy niej centrum przesiadkowego - wynika z wtorkowej informacji magistratu.

Jest to część projektu rozbudowy miejskiej infrastruktury centrów przesiadkowych, powstałej przy głównych dworcach kolejowych w poprzednich latach. Prace o wartości ok. 34 mln zł, których większość zamówiono w marcu br., mają być gotowe do jesieni 2027 r. Zostaną one wsparte z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL).

Promenada Czesława Niemena jest aleją spacerową o długości ponad 1,5 km, mieszczącą się w częstochowskiej dzielnicy Północ, częściowo przecinającą tamtejszy Park Tysiąclecia. Funkcjonuje tam m.in. amfiteatr, gdzie są organizowane koncerty i inne wydarzenia plenerowe. W ostatnich latach powstały tam mała tężnia solankowa czy grillpark.

Przez kilka lat miasto pracowało nad dokumentacją modernizacji tego miejsca i szukało finansowania. Ostatecznie przebudowę promenady wpisano w projekt rozbudowy miejskich centrów przesiadkowych. Zaplanowany węzeł przylega do promenady na jej przecięciu z ul. gen. Fieldorfa-Nila.

Jak wynika z informacji samorządu Częstochowy, w ostatnich dniach w terenie pojawiły się wygrodzenia. Miasto podało m.in., że w tym roku ma zostać ukończony pierwszy etap przebudowy odcinka pieszego promenady od ul. Kiedrzyńskiej do ul. Brzeźnickiej/Wańkowicza. Całość z nowym węzłem powinna być gotowa jesienią 2027 r.

Budowa węzła przesiadkowego: Gombrowicza-Promenada Niemena-Kiedrzyńska będzie obejmowała teren przeznaczony pod tę inwestycję oraz przebudowę ścieżki rowerowej i deptaka Promenady Niemena od węzła Kiedrzyńska do węzła Gombrowicza.

Powstaną tam m.in.: pętla autobusowa z nowymi peronami i wiatą z zieloną ścianą, wiata rowerowa, 38 miejsc parkingowych, miejsce postojowe dla autobusów, a w pobliżu budynek socjalny dla kierowców

Węzeł przesiadkowy zostanie połączony z drogą rowerową wzdłuż promenady - istniejące schody terenowe ma zastąpić pochylnia. Przebudowany zostanie też deptak pieszo-rowerowy promenady - dostanie nową nawierzchnię i małą architekturę od ul. Kiedrzyńskiej do ul. Gombrowicza.

Miasto akcentuje, że dzięki tej inwestycji zrealizowana ma zostać duża część planów modernizacyjnych promenady, zaplanowanych w poprzedniej latach. Wykonawcą za 22,5 mln zł jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Mińsku Mazowieckim.

Ta sama firma w projekcie rozbudowy węzłów przesiadkowych za 5,7 mln zł przebuduje plac Rady Europy, od frontu głównego dworca kolejowego. Pojawić się tam ma więcej, niż dotąd zieleni. Wymieniona zostanie nawierzchnia. Zaplanowane są nowe elementy małej architektury, także związane z komunikacyjną funkcją miejsca (przystanki tramwajowe), oświetlenie i podświetlenie oraz monitoring.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.