Częstochowa: powstał Klaster KomunalnyAglomeracja\"

Samorządy Częstochowy i okolicznych gmin, wyższe uczelnie z tego regionu, instytucje gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz firmy znalazły się wśród założycieli Częstochowskiego Klastra Komunalnego "Aglomeracja", powołanego we wtorek w tym mieście.

To kolejny klaster w Częstochowie. W maju ponad 40 podmiotów zawarło tam porozumienie powołujące regionalny Klaster Budownictwa i Infrastruktury "Budosfera", a w połowie lipca miejscowe firmy z branży tworzyw sztucznych oraz naukowcy wyspecjalizowani w problematyce przetwórstwa polimerów zainaugurowali działalność klastra "Plastosfera".

Z inicjatywą powołania klastra "Aglomeracja" wyszła Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie, koordynująca to przedsięwzięcie. Chęć udziału w nim zgłosiło 36 podmiotów, firm i instytucji z Częstochowy oraz okolic. Klaster ma wzmocnić współpracę różnych środowisk w zakresie usług publicznych, niezbędnych dla dobrego funkcjonowania miasta i regionu.

W zamyśle pomysłodawców, przedsięwzięcie ma inspirować współpracę wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za infrastrukturę techniczną i organizacyjną miasta i okolic. Wspólne działania mają prowadzić do wdrażania rozwiązań, poprawiających jakość życia w regionie częstochowskim.

Chodzi m.in. o współpracę w dziedzinie komunikacji, dostaw wody, energii elektrycznej, gazu, ciepła, telefonii i internetu, a także np. gospodarki odpadami i ściekami oraz ochrony środowiska. Wśród założycieli klastra są m.in. spółki komunalne, spółdzielnie mieszkaniowe i niektóre lokalne media.

Oprócz samorządu Częstochowy i Powiatu Częstochowskiego, chęć przystąpienia do klastra wyraziło także starostwo w Kłobucku oraz gminy Blachownia, Mykanów, Olsztyn i Rędziny. Podpisy pod porozumieniem złożyli ponadto przedstawiciele największych częstochowskich uczelni: Politechniki Częstochowskiej, Akademii Jana Długosza oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Akademii Polonijnej.

Do klastra weszły też m.in. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Przewodniczącym Rady klastra "Aglomeracja" został prezes częstochowskiej oczyszczalni ścieków, Rafał Lewandowski.

Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje z pokrewnych branż (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie, we współpracy z naukowcami, nowych rozwiązań technologicznych.

Tworzenie klastrów woj. śląskim wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji. W regionie, oprócz trzech częstochowskich klastrów działa też m.in. Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Śląski Klaster Wodny, Klaster Energetyczny, Klaster Technologii Energooszczędnych Euro-Centrum, a także klaster logistyczny, powołany niedawno w Gliwicach. W Rudzie Śląskiej działa klaster usług "Architektura-budownictwo-geodezja", a w okolicach Bielska-Białej klaster lotniczy. Podobny chcą zainicjować władze Rybnika.

Rodzajem klastra jest też tworząca się na Śląsku platforma współpracy, w ramach której firmy motoryzacyjne z regionu będą mogły m.in. wspólnie korzystać z usług doradczych, szkoleniowych czy edukacyjnych, a docelowo np. wymieniać się pracownikami, razem zamawiać prąd czy zlecać badania naukowe. Przedsięwzięcie, pod roboczą nazwą Silesia Automotive, zainicjowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala