Czesi zwiedzili Carbonarium. Też mają u siebie pogórnicze obiekty

1739788127 carbonarium

fot: UM Jastrzębie-Zdrój

Wizyta Czechów w jastrzębskiej placówce

fot: UM Jastrzębie-Zdrój

Władze czeskiego miasta Hawierzów odwiedziły Jastrzębie-Zdrój, by zapoznać się z Carbonarium. Wizyta miała na celu pozyskanie doświadczeń z jastrzębskiego projektu, które Czesi chcieliby wdrożyć u siebie - poinformował UM w Jastrzębiu-Zdroju.

Carbonarium to ekspozycyjna cześć Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. Jest unikalnym i innowacyjnym projektem, który stał się przykładem łączenia przemysłowego i górniczego dziedzictwa z nowoczesnymi formami edukacji, kultury oraz dialogu społecznego.

- Jesteśmy pod wrażeniem Carbonarium, jego nowoczesnej architektury oraz cyfrowych technologii wykorzystywanych przy wystawowych prezentacjach. Dostrzegliśmy potencjał, który z powodzeniem moglibyśmy wykorzystać u siebie tym bardziej, iż mamy wiele pogórniczych obiektów, które czekają na zagospodarowanie. Chcemy stworzyć podobny ośrodek, który nie tylko prezentować będzie naszą górniczą historię, ale stanie się też centrum integracyjnym dla mieszkańców i ośrodkiem turystyki przemysłowej. Jesteśmy wdzięczni władzom Jastrzębia-Zdroju za gościnne przyjęcie naszej delegacji - powiedział inż. Bohuslav Niemiec, wiceburmistrz Hawierzowa.

Jak podał jastrzębski magistrat, wizyta w Carbonarium była też doskonałą okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń miedzy władzami obu partnerskich miast. Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Michał Urgoł podkreślił znaczenie tego rodzaju projektów dla przyszłości miast górniczych, wskazując rolę, jaką pełnią one w zachowaniu pamięci o przemysłowej historii miasta, jednocześnie stając się nowoczesnymi ośrodkami kultury, edukacji i turystyki.

- W Jastrzębiu-Zdroju górnictwo jest nieodłącznym elementem naszej lokalnej tożsamości. Carbonarium to projekt, który łączy przemysłowe tradycje z nowoczesnym podejściem do edukacji i dialogu społecznego. Cieszę się, że możemy podzielić się naszymi doświadczeniami z czeskimi sąsiadami, którzy, tak jak my, stoją przed wyzwaniem rewitalizacji poprzemysłowych obiektów - podkreślił Michał Urgoł, prezydent miasta.

Włodarzy Hawierzowa interesowały też kwestie związane z pozyskiwaniem funduszy europejskich, z których finansowano tworzenie Carbonarium, a obecnie wspieranych jest wiele projektów realizowanych przez instytut. Podczas spotkania omówiono też propozycje i pomysły dalszego rozwijania współpracy między Jastrzębiem-Zdrojem a Hawierzowem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.