Czerpią zyski z górnictwa

fot: Tomasz Rzeczycki

Gmina Witnica wzbogaciła się w tym roku dzięki wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego o kwotę ponad 977 tys. zł

fot: Tomasz Rzeczycki

Niemal o milion złotych wzbogacił się tegoroczny budżet gminy Witnica (woj. lubuskie) z wpływów związanych z działalnością górniczą. Na terenie tej rolniczej gminy eksploatowana jest ropa naftowa i gaz ziemny, z perspektywą wydobycia przez kolejnych kilkanaście lat.

- Na terenie gminy Witnica PGNiG sumarycznie wykonało 11 otworów w okresie między 1993 a 2017 rokiem. Głębokości wszystkich tych otworów oscylowały w granicach 3500 m - poinformował nas Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.

Na rzecz gminy Witnica w 2022 r. spółka przekazała z tytułu opłaty eksploatacyjnej za wydobyte węglowodory 388 356,66 zł - za drugie półrocze 2021 r. oraz 413 745,04 zł za pierwsze półrocze 2022 r. Natomiast z tytułu podatku od nieruchomości zadeklarowanego przez Oddział PGNiG do gminy Witnica na rok 2022 przekazano 175 651 zł. Razem na rzecz gminy Witnica przekazano w 2022 r. kwotę 977 752,70 zł. Jest to zauważalna suma w budżecie miasta i gminy Witnica, którego dochody zgodnie z uchwałą budżetową określono na ponad 70 milionów złotych.

Obecnie na terenie gminy Witnica eksploatowane jest złoże Dzieduszyce. Odkryto je w 1994 r. i od tego momentu wykonano testy produkcyjne odwiertów oraz prowadzono próbną eksploatację. Regularną eksploatację rozpoczęto w momencie uzyskania koncesji Dzieduszyce nr 11/2007 z dnia 3 października 2007 r.

Na terenie gminy Witnica objętym koncesją 11/2007 w obszarze złoża Dzieduszyce zostały zagospodarowane cztery otwory: Dzieduszyce-2, Dzieduszyce-3, Dzieduszyce-4K oraz Dzieduszyce-11K. Ropa naftowa wydobyta przez PGNiG ze złoża Dzieduszyce transportowana jest za pomocą cystern. Ważność koncesji wynosi 30 lat od daty jej udzielenia, w związku z tym PGNiG ma prawo do wydobywania ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego do 3 października 2037 r. Na obszarze koncesji 11/2007 PGNiG nie pozyskuje innych kopalin.

Miejsko-wiejska gmina Witnica leży w powiecie gorzowskim, na obrzeżach Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Przez miasto przebiega droga wojewódzka łącząca Kostrzyn nad Odrą i Gorzów Wielkopolski oraz linia kolejowa Kostrzyn - Tczew. Tym, co wyróżnia miasto na tle okolicy, jest ogólnodostępny Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, w którym eksponowane są m. in. fragment muru berlińskiego i kamienie górnicze pól dawnych kopalń węgla brunatnego z okolic Gorzowa Wielkopolskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.