Budynek kopalnianej straży pożarnej Saturna w nowym wydaniu

1741330576 straznica umczeladz

fot: UM Czeladź

Zakończenie przebudowy obiektu planowane jest na koniec tego roku

fot: UM Czeladź

W Czeladzi kolejny obiekt po kopalni Saturn odzyskuje blask. Tym razem jest to budynek kopalnianej straży pożarnej, który jeszcze w tym roku będzie służył mieszkańcom i turystom. Po zakończeniu prac, których koszt oszacowano na ponad 4 mln zł, powstanie tu sklep z pamiątkami, a także niewielka kawiarenka.

Budynek byłej kopalnianej straży znajduje się przy ul. Dehnelów. Miasto przejęło go kilka lat temu. – Budynek Straży Pożarnej byłej kop. Saturn po remoncie niewątpliwie będzie perełką architektoniczną – zapowiada w mediach społecznościowych Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Fundamenty są już zaizolowane i ocieplone. Teraz przyjdzie czas na remont dachu. Obecną blachodachówkę zastąpi prawdziwa dachówka, taka sama, jaka jest na pobliskiej cechowni. A potem będzie już tylko coraz ładniej – dodaje.

Prace związane z przebudową i remontem zabytkowego budynku straży ogniowej na terenie dawnej KWK Saturn przebiegają zgodnie z planem. W ramach realizowanej inwestycji zaplanowano: konserwację elewacji, remont dachu, docieplenie stropu, wykonanie izolacji fundamentów, wymianę okien, konserwację bram, wymianę rynien i rur spustowych, remont i adaptację wnętrza, wymianę instalacji elektrycznej, wodnej i CO, wraz z aranżacją przyległego otoczenia.

Generalnym wykonawcą remontu i przebudowy jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Unibud” z Jaworzna. Umowa na roboty budowlane została podpisana 28 października 2024 r. Z kolei planowane zakończenie robót budowlanych, zgodnie z umową przypada na 28 listopada 2025 r. Przewidywana wartość inwestycji to 4 014 519,44 zł.

Obecnie zostały już wykonane izolacje fundamentów, skucie tynków, rozbiórka ścian i dachu części niehistorycznej. Wybudowano ściany działowe w środku budynku oraz wykonano część instalacji sanitarnej.

Rewitalizacja tego obiektu to kolejny etap przemiany terenów i budynków, które pozostały po dawnej kopalni Saturn. Po zakończeniu wszystkich prac, w budynku powstanie sklep z pamiątkami, a także niewielka kawiarenka.

Z kolei w dawnych warsztatach mechanicznych kopalni Saturn w Czeladzi powstaje nowoczesny basen. To kolejny projekt, który ma na celu przywrócenie blasku budynkom zlikwidowanej kopalni i rewitalizację całego przemysłowego obszaru.

Pływalnia, która powstanie w Czeladzi, będzie wyjątkowa, ponieważ da drugie życie pokopalnianym budynkom przy zachowaniu ich historycznych elementów. – Basen będzie mieć 25 metrów długości oraz 9 metrów i 70 centymetrów szerokości. Zostanie on podzielony na 4 tory, a także będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy UM w Czeladzi.

W nowo projektowanej części budynku powstanie strefa rekreacyjna, w której znajdzie się niewielki basen z biczami wodnymi, jacuzzi, a także sauny.

Czeladź podpisała już umowę z firmą Milimex, która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji, jaką jest budowa basenu krytego na terenie dawnej KWK Saturn. Wszelkie prace powinny zakończyć się do 7 marca 2026 r. Koszt inwestycji to nieco ponad 23 mln zł, a 85 proc. środków pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Inwestycja ta stanowi kolejny etap rewitalizacji terenów dawnej KWK Saturn, na której działa dziś GSW Elektrownia, w 2019 r. oddano zaś do użytku zmodernizowany budynek warsztatów elektrycznych. W drugiej połowie 2025 r. planowany jest koniec montażu multimedialnej ekspozycji w Postindustrialnym Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu w Muzeum Saturn, które będzie można odwiedzać w odnowionej dawnej Cechowni kopalni Saturn.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.