Czeladź: Dawna szkoła górnicza zamieni się w budynek mieszkalny

1648642580 szkola gornicza czeladz pl

fot: czeladz.pl

W budynku dawnej szkoły górniczej ma powstać ok. 75 mieszkań na wynajem

fot: czeladz.pl

Była szkoła górnicza, a wcześniej internat, przy ul. 21 Listopada w Czeladzi przekształci się w budynek mieszkalny – poinformował czeladzki magistrat. W tej sprawie zostało podpisane porozumienie pomiędzy władzami miasta i spółką Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie. Zgodnie z nim rozpocznie działania związane z remontem i przekształceniem byłej szkoły górniczej w budynek mieszkalny. Powstać ma ok. 75 mieszkań na wynajem.

- Budynek na ostatniej sesji decyzją Rady Miejskiej został razem z przyległą działką wniesiony aportem do spółki. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100, tak potrzebnych w tym rejonie miasta, miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży – tłumaczy burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Jak podaje magistrat, gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny. Wiadomo też, że inwestycja będzie kosztowała minimum 21 mln zł. Będzie ją prowadzić spółka, ale dysponentem przyszłych mieszkań będzie miasto.

- Mieszkania będą miały wykończenie pod klucz. Miejmy nadzieję, że spółka szybko pozyska pieniądze i opracuje projekt techniczny na realizację tej bardzo ważnej miejskiej inwestycji – stwierdza burmistrz.

Należy dodać, że będzie to największa inwestycja mieszkaniowa ostatnich 30 lat w mieście.

- Odzyskamy i oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejny pokopalniany budynek i to bez znaczącego udziału finansowego gminy. Przypomnę, że nasze miasto poprzez samą deklarację wstąpienia do spółki SIM pozyskało już na tę inwestycję w ubiegłym roku 3 mln zł, które także aportem wnieśliśmy do spółki, stając się – obok 10 innych gmin – jej udziałowcem – mówi Zbigniew Szaleniec.

Spółka SIM Zagłębie powstała w grudniu 2021 r. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Docelowo ma wybudować niemal 1000 mieszkań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.