Czeladź: Dawna szkoła górnicza zamieni się w budynek mieszkalny

1648642580 szkola gornicza czeladz pl

fot: czeladz.pl

W budynku dawnej szkoły górniczej ma powstać ok. 75 mieszkań na wynajem

fot: czeladz.pl

Była szkoła górnicza, a wcześniej internat, przy ul. 21 Listopada w Czeladzi przekształci się w budynek mieszkalny – poinformował czeladzki magistrat. W tej sprawie zostało podpisane porozumienie pomiędzy władzami miasta i spółką Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie. Zgodnie z nim rozpocznie działania związane z remontem i przekształceniem byłej szkoły górniczej w budynek mieszkalny. Powstać ma ok. 75 mieszkań na wynajem.

- Budynek na ostatniej sesji decyzją Rady Miejskiej został razem z przyległą działką wniesiony aportem do spółki. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100, tak potrzebnych w tym rejonie miasta, miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży – tłumaczy burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Jak podaje magistrat, gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny. Wiadomo też, że inwestycja będzie kosztowała minimum 21 mln zł. Będzie ją prowadzić spółka, ale dysponentem przyszłych mieszkań będzie miasto.

- Mieszkania będą miały wykończenie pod klucz. Miejmy nadzieję, że spółka szybko pozyska pieniądze i opracuje projekt techniczny na realizację tej bardzo ważnej miejskiej inwestycji – stwierdza burmistrz.

Należy dodać, że będzie to największa inwestycja mieszkaniowa ostatnich 30 lat w mieście.

- Odzyskamy i oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejny pokopalniany budynek i to bez znaczącego udziału finansowego gminy. Przypomnę, że nasze miasto poprzez samą deklarację wstąpienia do spółki SIM pozyskało już na tę inwestycję w ubiegłym roku 3 mln zł, które także aportem wnieśliśmy do spółki, stając się – obok 10 innych gmin – jej udziałowcem – mówi Zbigniew Szaleniec.

Spółka SIM Zagłębie powstała w grudniu 2021 r. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Docelowo ma wybudować niemal 1000 mieszkań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.