Czas odjazdów komunikacji ZTM już na mapach Google

fot: Tomasz Rzeczycki

Do przystanku Piekary Kopalnia dojeżdżają m.in. autobusy linii 192

fot: Tomasz Rzeczycki

Rzeczywisty czas odjazdów autobusów, tramwajów i trolejbusów Zarządu Transportu Metropolitalnego uwzględnia od wtorku narzędzie planowania podróży dostępne na mapach Google - podała rzeczniczka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kamila Rożnowska.

To efekt umieszczenia informacji dot. rzeczywistego czasu jazdy komunikacji ZTM w zbiorach platformy otwartych danych Metropolii.

- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchamia nową funkcjonalność, która pozwoli pasażerom skuteczniej zaplanować swoje codzienne podróże, a osobom odwiedzającym GZM ułatwi odnalezienie najlepszego połączenia. Rzeczywisty czas odjazdu dla ok. 450 linii Zarządu Transportu Metropolitalnego jest dostępny na mapie Google - wskazała Rożnowska.

Jak przypomniała, do tej pory dostępny tam był tylko czas rozkładowy, który nie uwzględniał pojawiających się utrudnień i opóźnień. - Nowa funkcja na mapach Google wspierana jest przez metropolitalny systemem dynamicznej informacji pasażerskiej i otwarty format danych o rzeczywistym czasie odjazdu komunikacji miejskiej - dodała rzeczniczka GZM.

Uściśliła, że obliczanie opóźnienia pojazdów względem rozkładu jazdy możliwe jest dzięki zamontowanym w nich odbiornikom GPS, które regularnie, co kilkanaście sekund, przekazują pozycję do centralnego systemu. Dzięki przeniesieniu tych danych do otwartego formatu i udostępnieniu ich na platformie open data, może je wykorzystywać dowolna aplikacja, w tym Google Maps.

Pasażerowie, którzy będą planować swoją podróż właśnie za pomocą tego narzędzia, po wyznaczeniu proponowanej trasy i kliknięciu w ikonę przystanku komunikacji miejskiej, będą mogli zobaczyć za ile minut dana linie rzeczywiście przyjedzie we wskazane miejsce. - Prezentacja rzeczywistego czasu przyjazdu, to pierwszy etap współpracy Metropolii z Google w tym zakresie udostępnienia danych transportowych - zasygnalizowała Rożnowska.

Kolejnym ma być rozpoczęcie prac związanych z zintegrowaniem danych transportowych w Google, dla których nie było dotychczas systemowego zarządzania. W planie jest m.in. uporządkowanie informacji przystankowych oraz ich lokalizacji, a także renumeracja stanowisk, poprawa linków do rozkładów jazdy i innych, bardziej szczegółowych parametrów.

Danych o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w GZM, organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, dostarcza obecnie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP), którego portal w unowocześnionej wersji udostępniono pasażerom z początkiem marca br. Pokazuje on m.in. rzeczywiste czasy odjazdów dla 7 tys. przystanków w GZM.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami GZM dane te zostały przetworzone do formatu General Transit Feed Specification (GTFS), który jest otwartym zapisem informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych. Rozwiązanie rozszerzają informacje nt. aktualnego opóźnienia pojazdów i konkretnych kursów, podawanego w czasie rzeczywistym - GTFS-RT (real time).

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja, mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu, skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Wśród jej ustawowych zadań są transport publiczny jest zagospodarowanie przestrzenne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice planują budowę nowego węzła przesiadkowego w Podlesiu

Katowice rozpoczynają przygotowania do realizacji kolejnego elementu Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Tym razem planowana inwestycja dotyczy węzła „Podlesie”, który ma ułatwić mieszkańcom południowych dzielnic miasta codzienne podróże i zachęcić do częstszego korzystania z transportu publicznego.

Bezpieczeństwo dostaw gazu w 2025 r.: Rekordowe wyniki i stabilny system

Polski system gazowy w 2025 roku wykazał się wyjątkową odpornością, osiągając historyczne rekordy w kluczowych obszarach – od zużycia i przesyłu, po import LNG i obrót na giełdzie. Minister energii Miłosz Motyka 30 lipca przedstawił „Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.” Resort ocenia, że krajowy rynek paliw gazowych jest w pełni przygotowany na zmienne warunki rynkowe i geopolityczne, a Polska umacnia się jako istotny gracz na europejskim rynku gazu.

Sprzedaż spółek JSW jednak przesunięta. Jest aneks do umowy

Jastrzębska Spółka Węglowa i Agencja Rozwoju Przemysłu zawarły aneks nr 2 do umowy sprzedaży akcji posiadanych przez JSW w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów i Jastrzębskich Zakładach Remontowych na rzecz ARP. Na jego mocy zmianie ulega data końcowa, która została przesunięta z 31 lipca na 31 października 2026 r.

1711725570 dolinatrzechstawow

Z udziałem PGG usunięto szkody górnicze w Dolinie Trzech Stawów

Fragment znanej w Katowicach alei rekreacyjnej w Dolinie Trzech Stawów, który wskutek szkód górniczych bywał zalewany wodami opadowymi lub roztopowymi, został naprawiony - wynika z piątkowej informacji miasta. Przy współpracy z PGG obniżony teren podniesiono, a infrastrukturę odbudowano.