Czarnecka: Plan dla hutnictwa ma powstać do 26 września

fot: Krystian Krawczyk

Do resortu przemysłu włączone zostaną komórki organizacyjne obsługujące sprawy surowców energetycznych i paliw

fot: Krystian Krawczyk

Plan działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego w Polsce ma powstać do 26 września br. - poinformowała w piątek w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Dokument ma dać podstawę do dalszych skoordynowanych działań w celu poprawy sytuacji w branży hutniczej.

W piątek szefowa MP wzięła udział na spotkaniu z przedstawicielami związków branży hutniczej - w ramach prekonsultacji planu dla hutnictwa. Na późniejszym briefingu poinformowała m.in. o rozszerzeniu składu pracującego nad planem zespołu o przedstawicieli strony społecznej.

- Poprosiłam panów i panie ze strony społecznej, żeby brali aktywny udział w pracach zespołu. Podaliśmy konkretne daty. Końcową datą zakończenia tego dokumentu jest 26 września. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja przemysłu stalowego jest trudna, ale ta trudność nie jest tylko i wyłącznie w Polsce, ale również w Europie - mówiła Czarnecka.

- Mam nadzieję, że ten dokument zostanie tak skonstruowany, że wszyscy będą zadowoleni - strona społeczna też. Oczywiście mamy pewne rzeczy nieuzgodnione, również międzyresortowo. Dotyczy to w szczególności ceny energii elektrycznej i opłaty jakościowej w zakresie dostarczanej energii elektrycznej - wskazała minister.

- Po drugie, jest kwestia składowania odpadów. I w końcu bardzo trudny temat dotyczący ograniczenia możliwości handlu złomem - w ten sposób, że złom w Polsce jest produkowany i jest eksportowany poza granicę; i w Polsce złomu po prostu brakuje - zaznaczyła

Pytana, czy postulowana przez branżę cena energii dla przemysłów energochłonnych na poziomie 60 euro za megawatogodzinę może znaleźć się w finalnej wersji planu Czarnecka potwierdziła, uzależniając to od dostępności wsparcia unijnego.

- Są dane Unii Europejskiej, żeby utworzyć specjalny fundusz, który byłby funduszem wspierającym tą cenę dla przemysłu energochłonnego. Jeżeli Unia wesprze to specjalnym funduszem, to oczywiście to bardzo dobry sygnał dla przemysłu ciężkiego i energochłonnego w Polsce  - uznała szefowa MP.

Nad “Planem działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego“ pracuje od początku powołany przez minister Czarnecką ponadresortowy zespół ds. rozwiązań dla sektora hutniczego. Projekt 30-stronicowego Planu upubliczniono 13 czerwca br. Tym samym rozpoczęto jego prekonsultacje, w których udział mają brać przedstawiciele innych ministerstw, strony społecznej i pracodawców.

W skład ponadresortowego zespołu ds. rozwiązań dla sektora hutniczego wchodzili dotąd przedstawiciele ministerstw: przemysłu, aktywów państwowych, klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii - a także Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.