Ćwierć wieku rezerwatu przyrody w zalanej kopalni pod Świdnicą

1703170457 jeziorkodaisy 2

fot: RDOŚ Wrocław

Zalany kamieniołom w rezerwacie Jeziorko Daisy

fot: RDOŚ Wrocław

25 rocznicę utworzenia obchodził niedawno rezerwat przyrody Jeziorko Daisy na Pogórzu Wałbrzyskim. To jeden z bardziej urokliwych zakątków na terenie gminy Świdnica, znajdujący się na terenie pogórniczym.

Celem ochrony tego rezerwatu jest, jak zapisano w ministerialnym rozporządzeniu z 21 grudnia 1998 r. ustanawiającym rezerwat, jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kopalnej fauny górnego dewonu odsłoniętej w nieczynnym kamieniołomie wapienia. Kamieniołom ten został zalany wodą w drugiej połowie XIX wieku po zakończeniu eksploatacji złoża.

Obecnie rezerwat Jeziorko Daisy nie posiada ustanowionego planu ochrony.

- Zgodnie z Zarządzeniem nr 21.2019 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 10 września 2019 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy” do 10 września 2024 r. obowiązują zadania ochronne, które dopuszczają m.in. realizację działań polegających na oczyszczeniu zbiornika z zanieczyszczeń pływających na powierzchni zbiornika oraz zalegających na jego dnie, to jest biomasy: liści, gałęzi, konarów; odpadów stałych: folii, puszek, butelek, elementów gumowych np. opon itp. Zgodnie z tym zarządzeniem w trakcie realizacji prac możliwe jest wykorzystanie pontonu i/lub sprzętu do nurkowania - informuje Rafał Klodek, Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Należy przy tym zaznaczyć, iż zadania ochronne określane dla rezerwatów przyrody mają charakter fakultatywny. To oznacza, że są realizowane według potrzeb. Przykładowo czyszczenie dna jeziora były realizowane dwukrotnie. Działo się tak w 2009 r. i 2011 r. . na podstawie Zarządzenia Nr 2 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 23 września 2009 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatów przyrody „Błyszcz”, „Brzeźnik”, „Buczyna Piotrowicka”, „Cisy”, „Cisowa Góra”, „Jeziorko Daisy”, „Jodłowice”, „Krokusy w Górzyńcu”, „Skałki Stoleckie”, „Wąwóz Myśliborski” i „Wąwóz Siedmicki”. Usunięto wówczas zatopione śmieci pochodzenia antropogenicznego oraz biomasę.

Poza tym prowadzone były innego rodzaju prace porządkowe.

- W latach 2020-2022 tutejsza Dyrekcja wydała trzy decyzje zezwalające na poruszanie się pieszo poza szlakami rezerwatu przyrody „Jeziorko Daisy” dla Urzędu Gminy Świdnica oraz dla Stowarzyszenia „Czysty Wałbrzych”, które to instytucje organizowały w granicach m.in. ww. rezerwatu akcje sprzątania śmieci, bez penetracji zbiornika wodnego - dodaje Rafał Klodek z RDOŚ we Wrocławiu.

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać kolejnych prac porządkowych, w tym takich jak np. remonty, naprawy bądź utworzenie elementów infrastruktury turystycznej lub zmiany szlaków prowadzących przez rezerwat. Takie działanie nie były i nie są planowane przez RDOŚ we Wrocławiu, również Nadleśnictwo Wałbrzych nie zgłaszało takiego zamiaru. Nie są też planowane zmiany zasad udostępniania tego terenu.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.