Ćwierć wieku rezerwatu Krzemionki

fot: Tomasz Rzeczycki

Rezerwat w Krzemionkach obejmuje teren dawnego neolitycznego pola górniczego

fot: Tomasz Rzeczycki

Dwadzieścia pięć lat minęło w tym roku od utworzenia rezerwatu przyrody Krzemionki Opatowskie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. To jeden z niewielu rezerwatów w Polsce, gdzie oprócz zachowania rzadkich i chronionych gatunków roślin, celem jest także zachowanie śladów obozowisk górników i kopalni krzemienia pasiastego.

Utworzony latem 1995 r. zarządzeniem ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa rezerwat objął ponad 378 ha na terenie gmin Bodzechów i Ćmielów. Nazwa rezerwatu może nieco wprowadzać w błąd, gdyż nie ma on nic wspólnego z Opatowem i leży z dala od tamtego miasta. Taką niefortunną nazwę nadano neolitycznej kopalni po pierwszej wojnie światowej.

Warto też zwrócić uwagę, że nie tylko krzemień był przedmiotem wydobycia. Owszem, pozyskiwano go w czasach prehistorycznych. Jednak w pierwszej połowie XX w. większym zainteresowaniem cieszył się tu wapień, eksploatowany przez okolicznych mieszkańców także w dawnych wyrobiskach z epoki neolitu.

To, że teren pokopalniany pod koniec XX w zasłużył na objęcie go ochroną rezerwatową było pokłosiem dużo wcześniejszej decyzji o zakończeniu tutaj współczesnej działalności górniczej i likwidacji wioski. Po wykupieniu ziemi od dotychczasowych mieszkańców i zlikwidowaniu ich budynków, przyroda ponownie zapanowała na terenie dawniej wydartym jej przez ludzi. Obecnie obowiązuje plan ochrony rezerwatu, opublikowany 9 maja 2018 r.

Wycieczki do Krzemionek przyjeżdżały jednak nie ze względu na rzadkie rośliny, porastające dawne pole górnicze, lecz aby zapoznać się z neolitycznymi wyrobiskami. W tym roku jest to niemożliwe, gdyż trwa remont i rozbudowa podziemnej trasy turystycznej. Dotąd liczyła ona niemal pół kilometra, przebiegając w płytkich wyrobiskach, położonych do 11,5 m pod powierzchnią ziemi. Zatwierdzony plan inwestycji zakładał wydrążenie dodatkowego, krótkiego chodnika. Na efekty tych prac trzeba będzie poczekać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Chorobowe a zdrowotne. Mylenie tych pojęć może sporo kosztować

Wiele osób wciąż błędnie utożsamia ubezpieczenie chorobowe z ubezpieczeniem zdrowotnym. Ta niewiedza niesie za sobą poważne ryzyko finansowe. W razie nagłej choroby możemy zostać bez prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. 

Kultowa mozaika wróciła na MOSiR w Radlinie. Co ma z nią wspólnego zielona energia?

Słynna olimpijska mozaika, która przed laty zdobiła Dom Sportu w Radlinie, powróciła na swoje miejsce po dwóch dekadach nieobecności. Trwający właśnie remont obiektu stał się doskonałym pretekstem nie tylko do głębokiej termomodernizacji, ale również do przywrócenia miastu tego ważnego symbolu sportowej i olimpijskiej tożsamości.  

Była kopalnia, będzie terminal. Inwestycja prawie gotowa

Duża logistyczna inwestycja powstaje w Zabrzu na terenach po dawnej KWK Makoszowy oraz JSW Koks. Uruchomiony zostanie tam terminal intermodalny.

Rusza 8. edycja programu „Katowice Miastem Fachowców”

Miasto Katowice rozpoczyna nabór do 8. edycji programu „Katowice Miastem Fachowców”, który promuje kształcenie zawodowe i techniczne wśród uczniów szkół podstawowych. Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się przedsiębiorcy z Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a zgłoszenia przyjmowane są od 17 do 31 sierpnia.