Ćwiczenia dla strażaków prowadzone przez spółkę Tauron

1575289124 tauronstrazacy

fot: Tauron

Cyklicznie prowadzone ćwiczenia warsztatowe dla strażaków dotyczą działań i prowadzenia akcji ratowniczych w pobliżu czynnych energetycznych urządzeń dystrybucyjnych

fot: Tauron

Ponad 100 strażaków z Krakowa, powiatu nowosądeckiego i województwa śląskiego uczestniczyło już w praktycznych ćwiczeniach dla służb organizowanych przez Tauron. Cyklicznie prowadzone ćwiczenia warsztatowe dla strażaków dotyczą działań i prowadzenia akcji ratowniczych w pobliżu czynnych energetycznych urządzeń dystrybucyjnych - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki Tauron Polska Energia.

Strażacy ćwiczą akcje zabezpieczające i ratunkowe z wykorzystaniem dostępnych technologii i narzędzi pracy, wykorzystywanych na co dzień przez energetyków. Jednostki PSP mogą je potem wykorzystać podczas akcji ratunkowych i usuwania zagrożeń wynikłych, na przykład podczas wichur, powodzi czy innych zdarzeń pogodowych o intensywnym przebiegu.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Tauron, a zajęcia odbyły się na poligonie ćwiczeniowym Tauron Dystrybucja w Krakowie. Celem akcji jest przećwiczenie w poligonowym środowisku metod bezpiecznego postępowania w trakcie akcji ratowniczych prowadzonych w pobliżu elektroenergetycznych urządzeń dystrybucyjnych.

W takich ekstremalnych sytuacjach akcja służb, w tym straży pożarnej, często poprzedza działania energetyków, którzy pracują przy usuwaniu awarii i uszkodzeniach infrastruktury. Z punktu widzenia strażaków w krakowskich ćwiczeniach najważniejsze jest poszerzenie wiedzy o zdarzeniach występujących w sieci dystrybucyjnej oraz poznanie stosowanych w energetyce metod bezpiecznego usuwania zagrożenia. Dla pracowników energetyki z kolei, ważny jest sposób zabezpieczenia przez służby terenu z urządzeniami energetycznymi.

- Nasza współpraca ze strażą pożarną najbardziej widoczna jest podczas awarii i zdarzeń wywołanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. To są najczęstsze sytuacje, podczas których działania energetyków i służb się uzupełniają. Po to, by w stanie zagrożenia działać sprawnie i bezpiecznie, musimy przygotowywać się do takich zdarzeń, budować wzajemne kanały komunikacji oraz przekazywać wiedzę o możliwych zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi – podsumował cykl ćwiczeń Robert Zasina prezes Tauron Dystrybucji.

Pierwsza część organizowanych przez Tauron Dystrybucja ćwiczeń dotyczy rozpoznawania napięcia w sieci dystrybucyjnej, oznaczeń urządzeń energetycznych oraz komunikowania się i przekazywania informacji w sytuacjach kryzysowych. Druga część warsztatów jest praktyczna i odbywa się na czynnych urządzeniach energetycznych, gdzie każdy ze strażaków wykonuje czynności zabezpieczające i poznaje wykorzystywany przez pogotowie energetyczne sprzęt BHP oraz sprzęt do prac pod napięciem. Ćwiczenia organizowane są w grupach ok. 15-osobowych, co pozwala na przećwiczenie praktycznych zadań indywidualnie przez każdego uczestnika.

Kolejna grupa strażaków przeszła ćwiczenia na obiektach Tauron Dystrybucji na początku listopada. Tym razem wzięli w nich udział dowódcy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z województwa śląskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.