Coraz więcej spraw załatwimy przez internet

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Węgiel można kupić przez internet, a kurier przywiezie nam go do domu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski w środę (27 sierpnia) w Sejmie.

Szef resortu przedstawił pięć priorytetów, które w najbliższym czasie będzie realizować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

- Administracja jak najbliżej obywatela tak, aby każdy mógł załatwić jak najwięcej kwestii, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu - mówił Trzaskowski.

Jak dodał, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności; za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych.

- Będą one dostępne za pomocą internetu na jednej ulepszonej platformie i, co najważniejsze, za pomocą jednego systemu weryfikacji takiego swoistego PIN-u. Wreszcie obywatel będzie mógł za pomocą jednego systemu logować się do wszystkich tych systemów - zapowiedział Trzaskowski.

Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne.

- Dzięki temu będzie można tworzyć mnóstwo aplikacji, co przyczyni się do rozwoju gospodarki internetowej - dodał.

Zaznaczył, że w kolejnych ministerstwach wprowadzany jest elektroniczny obieg dokumentów.

- Polska jest największym placem budowy infrastruktury internetowej w Europie. Będziemy oddawać sieci szerokopasmowe w kolejnych regionach, co przyczyni się do tego, że dostęp do internetu będzie miała coraz większa liczba obywateli - podkreślił Trzaskowski.

Minister dodał, że MAC prowadzić będzie także programy, które mają podnieść kompetencje cyfrowe. "Nadal musimy inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych obywateli, 15 proc. osób, które ma dostęp do internetu w tej chwili w Polsce z niego nie korzysta (...), dlatego też musimy rozwijać kompetencje Polaków w tej dziedzinie, ale również walczyć z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, które nie korzystają z internetu. Robimy to za pomocą tego typu programów, jak Latarnicy Polski Cyfrowej. Nasi wolontariusze przeszkolili ponad 200 tys. osób z tego, jak korzystać z internetu, chcemy rozwijać umiejętności najmłodszych Polaków, ucząc ich programowania" - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.