COP24: PGG i JSW oficjalnymi partnerami Konferencji

1515588506 katowice cop24

fot: cop24

Specjalną ustawą trzeba uregulować m.in. kwestie bezpieczeństwa publicznego od 26 listopada w Katowicach

fot: cop24

Jastrzębska Spółka Węglowa, w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska, została oficjalnym partnerem Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24). Wcześniej takie porozumienie podpisała już Polska Grupa Górnicza, która podczas szczytu zorganizuje panel dyskusyjny w Pawilonie Narodowym. Będą na nim omawiane m.in. nowoczesne metody zgazowania węgla.

COP24 to najważniejsza międzynarodowa konferencja ONZ. Partnerstwo JSW wspiera polską prezydencję, gwarantując spółce aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i możliwość promocji proekologicznych zmian w sektorze wydobywczym - poinformowała portal netTG.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.

Odbywające się co roku sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu to najważniejsze wydarzenie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych, na którym spotykają się przedstawiciele wszystkich Stron Konwencji (196 państw i UE). W trakcie konferencji podejmowane są decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu oraz funkcjonowania samej Konwencji.

Tegoroczna sesja Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w Katowicach. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia paryskiego w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Polska podczas szczytu klimatycznego chce zwrócić uwagę wszystkich państw na trzy przekazy – przyroda, człowiek, technologia. Według polskiej Prezydencji niezbędna jest solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza przy jednoczesnym osiąganiu neutralności klimatycznej m.in. dzięki pochłanianiu dwutlenku węgla przez lasy.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wesprzeć polską prezydencję COP24. Liczymy, że nasze uczestnictwo w szczycie, na którym pojawi się blisko 30 tysięcy delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie środowiska oraz przemysłu, przyczyni się do promocji JSW jako proekologicznego lidera branży wydobywczej - mówi Daniel Ozon, prezes JSW.

Jak wyjaśniła Katarzyna Jabłońska-Bajer, w trakcie COP24 JSW zorganizuje panele eksperckie, na których przedstawi działania spółki na rzecz środowiska. Zaprezentowane zostaną rozwiązania gwarantujące redukcję emisji i pozwalające efektywnie wykorzystywać zasoby ziemi oraz produkty uboczne procesu produkcyjnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.