CO2: zmiany na rynku obrotu pozwoleniami na emisję?

fot: ARC

Od 2012 roku linie lotnicze obsługujące loty na terenie EU są zmuszone do wykupienia na unijnym rynku handlu emisjami (ETS) około 15 proc. pozwoleń na emisję CO2...

fot: ARC

Komisja Europejska  zbada możliwość wycofania "na stałe" z rynku UE części pozwoleń na emisję CO2 - oświadczyła komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard. Komisarz po raz pierwszy otwarcie mówiła o bezpowrotnym usunięciu z rynku części pozwoleń, dotąd mowa była o przesunięciu.

Hedegaard zaznaczyła, że jej zapowiedź to część uzgodnionego między Parlamentem Europejskimi, Radą UE (rządy) a Komisją Europejską kompromisu ws. dyrektywy o efektywności energetycznej, który w czwartek zatwierdzili ambasadorowie przy UE.

"Komisja postawiła sprawę jasno, że w najbliższym raporcie o unijnym rynku CO2 (ETS) nie tylko przyjrzy się temu, kiedy pozwolenia na emisję mają być sprzedawane w trzeciej fazie funkcjonowania ETS (lata 2013-2020), ale także zbada inne opcje strukturalnych narzędzi, by wzmocnić rynek CO2, włącznie ze stałym wycofaniem pozwoleń" - napisała w czwartkowym oświadczeniu Hedegaard.

Wcześniej Hedegaard zapowiadała, że jeszcze w tym roku (prawdopodobnie w lipcu) chce ukończyć raport o rynku emisjami CO2 i uzyskać decyzję krajów UE ws. ich sprzedaży po 2013 r. Zapowiedziała wówczas, że KE może zaproponować mniejszą liczbę pozwoleń na emisję CO2 w 2013 r. Jednak obecne przepisy nie pozwalają na trwałe wycofanie pozwoleń, a jedynie ich przesunięcie pomiędzy poszczególnymi latami w okresie 2013-2020.

KE chce zmniejszyć liczbę pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku (ETS), by podnieść ich niską obecnie cenę, która nie zachęca do zielonych inwestycji. Tymczasem Polska sprzeciwia się sztucznemu podwyższaniu ceny uprawnień na emisję CO2, które po części będzie zmuszony nabywać polski przemysł.

Jeśli po raporcie o ETS KE zaproponuje zmiany w harmonogramie aukcji pozwoleń na emisję CO2 (przesunięcie pozwoleń pomiędzy latami), do ich wprowadzenia w życie wystarczy przegłosowanie decyzji przez komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Transport wykorzysta tereny kopalń? Prezes Kolei Śląskich: Będą bardzo pożądane

To ma być przykład transformacji terenów pogórniczych. W Gliwicach-Bojkowie, na terenie dawnej infrastruktury kopalni Sośnica, powstanie baza Kolei Śląskich. O przemianie tego miejsca i przyszłości podobnych terenów rozmawialiśmy z prezesem spółki Krzysztofem Klimoszem.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Kwestie handlu emisjami EU ETS wymagają nowych decyzji

Przyszłość Funduszu Modernizacyjnego powinna być jednym z istotnych elementów dyskusji o rewizji EU ETS.