Co zamiast stali w kopalni?

fot: Maciej Dorosiński

GIG jest instytutem badawczym związanym od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz regionem Górnego Śląska

fot: Maciej Dorosiński

Wojna na Wschodzie spowodowała powszechnie zauważalne na rynku braki w dostępie do stali oraz wzrost cen produktów. Ta sytuacja dotyka mocno również branżę wydobywczą. W Głównym Instytucie Górnictwa od dłuższego czasu prowadzone są prace dotyczące szerszego zastosowania kompozytów jako elementów obudowy wyrobisk korytarzowych.

Prace te realizowane są w ramach własnych inicjatyw GIG oraz w kooperacji z producentami kompozytowych akcesoriów, takich jak MAS, ALUMAST, ANKRA czy KG CONSTRUCTION. W ramach tych prac opracowano i przebadano prototypy stóp podporowych i okładzin wykonywanych w technologii odlewania polimerobetonu.

Badano również okładziny wykonane ze zmodyfikowanych kompozytowych profili produkowanych w technologii poltruzji. Poltruzja to proces, który umożliwia ciągłą produkcję profili kompozytowych o stałych przekrojach i właściwościach materiałowych dostosowanych do konkretnych celów. Metoda ta zapewnia stałą i powtarzalną jakość.

W GIG prowadzone są również próby okładzin betonowych, zbrojonych prętami z włókien szklanych, bazaltowych i węglowych oraz siatkami kompozytowymi. Coraz szersze zastosowanie w kopalniach znajdują natomiast sztywne siatki okładzinowe z prętów wykonanych z włókien szklanych i bazaltowych, stanowiące zestawy naprawcze w miejscach występowania agresywnego środowiska. Drugi rodzaj produktów to rozwijane siatki elastyczne, które stanowią osłonę ociosu i zabezpieczają wyrobisko przed obwałami i zawałami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragedia w kopalni Sobieski. Nie żyje mężczyzna pracujący przy budowie Szybu Grzegorz

Nie żyje 54-letni pracownik zatrudniony przy budowie Szybu Grzegorz na terenie ZG Sobieski w Jaworznie, który w piątek wieczorem zasłabł na poziomie 540 metrów. 

Polska kopalnia przyszłości, która wyprzedziła epokę. Niezwykła historia KWK Jan i kombajnu z Guido

Niedawno po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie maturzystów z jednej klasy sprzed już ponad pięćdziesięciu lat. Okazją było ukończenie przez część z nas siedemdziesiątego roku życia. Jak zawsze takie spotkania to okazja do różnych wspomnień. 

​To koniec epoki węgla w Polsce? OZE i gaz mają zastąpić elektrownie węglowe

Rada Ministrów z dwuletnim opóźnieniem przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. Dokument opracowany przez Ministerstwo Energii trafi do Brukseli, co pozwoli Komisji Europejskiej zakończyć procedurę naruszeniową. Aktualizacja KPEiK ma kluczowe znaczenie dla transformacji. Na ten dokument czekała branża wydobywcza i energetyczna. Na jego podstawie spółki mogą planować inwestycje, rozwój lub zwijanie interesu. To strategia, która wyznacza kierunek zmian w polskiej energetyce na najbliższe 15 lat. I nie mamy dobrych informacji dla górników. Rewolucji nie będzie. Ten dokument to koniec epoki węgla w Polsce. Czarne złoto definitywnie odchodzi do lamusa. Czy słusznie? To już inna opowieść.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego