Cieszyn: nowoczesna wentylacja, nowoczesna kopalnia

fot: ARC

Konferencje zorganizowała redakcja "POWERindustry-Energetyka i Przemysł" z Raciborza

fot: ARC

Ponad 80 specjalistów z kopalń węgla kamiennego i rud miedzi oraz współpracujących z górnictwem firm i instytucji zgromadziła - rozpoczęta w czwartek 31 maja dwudniowa konferencja techniczna "Nowoczesne układy wentylacji, klimatyzacji, kogeneracji i utrzymania ruchu w górnictwie podziemnym".

Pierwszy merytoryczny panel, poświęcony bezpieczeństwu i utrzymaniu ruchu w podziemnych zakładach górniczych, zainaugurował wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W swoim wystąpieniu omówił zagrożenia naturalne, występujące na Śląsku.

Zwrócił uwagę, że katastrofy naturalne, jakie w ostatnich latach dotknęły województwo - podtopienia, powodzie, pożary, osuwiska, zapadliska, wichury, burze - z jednej strony w dużej mierze były efektem eksploatacji górniczej, natomiast z drugiej, większość z nich była nieobojętna dla prowadzenia wydobycia.

Wojewoda konkludował:

- Powinniśmy trzymać się naczelnej zasady, że lepiej przeciwdziałać, lepiej wydać pieniądze na profilaktykę, na dobrze zaprojektowane układy, dobre maszyny i urządzenia, bo to ostatecznie wszystkim się nam w przyszłości opłaci.

Zagadnienia bezpieczeństwa - ujmowane w rozmaitych aspektach - wracały też w referatach innych panelistów przedpołudniowej sesji.

Prof. Eugeniusz Krause z (należącej do Głównego Instytutu Górnictwa) Kopalni Doświadczalnej Barbara skoncentrował się w swoim wystąpieniu na zagrożeniu metanowym w ścianach prowadzonych poniżej poziomu udostępnienia.

Organizatorem inżynierskiego spotkania - będącego przeglądem najnowszych trendów, rozwiązań i technologii w dziedzinach wentylacji i klimatyzacji w górnictwie podziemnym - jest redakcja specjalistycznego periodyku POWERindustry-Energetyka i Przemysł z Raciborza. Gospodarzem konferencji jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.