Energetyka: Na koniec miniongo roku w Polsce było 398 przedsiębiorstw posiadających koncesje na działalność ciepłowniczą

1590498025 fortum eczabrze fortum pl

fot: eczabrze.fortum.pl

Zakończona ponad półtora roku temu budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu trwała blisko 2,5 roku i kosztowała ok. 870 mln zł

fot: eczabrze.fortum.pl

W 2023 r. wynik finansowy brutto koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, badanych przez Urząd Regulacji Energetyki wyniósł niemal minus 4 mld zł. Średnia cena ciepła z tych firm wzrosła o ponad 63 proc. rok do roku - wynika z raportu Prezesa URE.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek raportem “2023. Energetyka cieplna w liczbach“, w 2023 r. rentowność brutto ogółem dla wszystkich przedsiębiorstw koncesjonowanych uczestniczących w badaniu URE wyniosła minus 9,51 proc. Przy czym rentowność brutto dla źródeł wytwarzających ciepło bez kogeneracji była na poziomie 2,62 proc., a dla źródeł kogeneracyjnych wyniosła minus 17,49 proc.

Wynik finansowy brutto ogółem wyniósł minus 3,99 mld zł. W 2022 r. wskaźnik ten był na poziomie minus 6,24 mld zł, a w 2021 r. - minus 1,5 mld zł. Wynik finansowy na sprzedaży ukształtował się na poziomie minus 3,47 mld zł, zaś rentowność sprzedaży wyniosła minus 8,51 proc.

Średnia cena ciepła sprzedawanego ze wszystkich koncesjonowanych źródeł 104,65 zł za GJ, co oznacza wzrost o 63,43 proc. w porównaniu z 2022 r., zaś w porównaniu z 2021 r. wzrost o 119,67 proc.

Średnia cena ciepła ze źródeł bez kogeneracji wzrosła rok do roku o 64,31 proc. i wyniosła 125,52 zł za GJ. W przypadku źródeł kogeneracyjnych wzrost ten wyniósł 68,89 proc., a średnia cena 93,14 zł za GJ.

Udział węgla w produkcji ciepła spadł do 61,2 proc. z 66,2 proc. w 2022 r. Udział OZE wyniósł 14,4 proc., udział gazu wzrósł do 13 proc. z 9,3 proc. rok wcześniej.

Jak przypomniał URE, od 2002 r. udział paliw węglowych obniżył się o 25 proc., udział OZE wrósł o prawie 500 proc. , a gazu po 350 proc. . Potwierdza to potwierdza sukcesywny, stopniowy kierunek zmian w modelu gospodarki energetycznej Polski, uwzględniający krajową specyfikę dostępnych paliw i poziom zaawansowania technologicznego - ocenił Urząd.

W ujęciu terytorialnym z danych URE wynika, że najwyższy udział OZE notuje się na Podlasiu - ponad 46 proc., w kujawsko-pomorskiem - 31 proc., i w warmińsko-mazurskim - 21 proc. Węgiel, z udziałem ponad 80 proc., dominuje w województwach świętokrzyskim, dolnośląskim, małopolskim i łódzkim.

Najniższy udział węgla - 4 proc. jest w województwie lubuskim, gdzie jednocześnie jest najwyższy udział gazu - nieco ponad 95 proc. Wysoki udział gazu - 47 proc. jest także w województwie podkarpackim. W pozostałych regionach nie przekracza on 20 proc., wskaźnik ten jest najniższy na Podlasiu, gdzie wynosi poniżej 3 proc.

Z danych URE wynika, że na koniec 2023 r. w Polsce było 398 przedsiębiorstw posiadających koncesje na działalność ciepłowniczą. Dysponowały one sieciami o łącznej długości 22,838 tys. km, co oznacza wzrost o 260 km w porównaniu do 2022 r. Przedsiębiorstwa te wyprodukowały w 2023 r. 376,6 tys. TJ ciepła, co oznacza spadek produkcji o 28,0 tys. TJ w stosunku do 2022 r. Do odbiorców przyłączonych do sieci trafiło ostatecznie 216,4 tys. TJ.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.