Ciepło z kotła przyjaznego środowisku

Eko tauron

fot: ARC

Pożyczka z WFOŚiGW będzie sprzyjała proekologicznej modernizacji Elektrociepłowni Tychy. Na zdjęciu (od lewej) sygnatariusze umowy: prezes EC Albert Kępka, prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz i wiceprezes EC ds. technicznych Stanisław Jodłowski.

fot: ARC

Co czwarta złotówka zaangażowana w taką modernizację nowoczesnego kotła fluidalnego w elektrociepłowni Tychy, by mógł być zasilany biomasą, będzie pochodziła z pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Tak zarysowany scenariusz finansowy inwestycji zawiera umowa, zawarta 29 marca w Tychach pomiędzy WFOŚiGW a należącą do Grupy Tauron, tutejszą elektrociepłownią. Preferencyjną pożyczką wysokości do 30 mln zł Fundusz będzie partycypował w inwestycji, której całkowity koszt jest szacowany na ok. 120 mln zł. Środki
Funduszu zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy instalacji zasilania biomasą oraz modernizację kotła fluidalnego o mocy 70 megawatów cieplnych.

Przestarzały, opalany węglem kocioł z tyskiej elektrociepłowni zostanie zastąpiony nowym, wyposażonym w złoże bąbelkowe. W całości będzie opalany biomasą, co wynika z konieczności dostosowania tego źródła do zaostrzonych norm ekologicznych w zakresie emisji pyłów i gazów, które będą obowiązywały od 2016 roku. Ich spełnienie byłoby niemożliwe bez kompleksowej modernizacji istniejącej instalacji.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. W pierwszym - przewidzianym do roku 2012 - przeprowadzona zostanie modernizacja kotła, dająca możliwość spalania w 100 proc. biomasy, oraz zabudowa kotła rusztowego. W etapie drugim nastąpi budowa kolejnego bloku i olejowych kotłów szczytowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie całego zadania przewidziano do końca 2015 roku. Pożyczka z WFOŚiGW pozwoli na rozpoczęcie podstawowego, pierwszego etapu.

Następstwem wdrożenia projektu będzie poważne zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, zwłaszcza pyłu, dwutlenku siarki i tlenków węgla. Nowy kocioł będzie mógł produkować również 40 megawatów energii elektrycznej.
Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach, akcentowała po podpisaniu umowy na udzielenie pożyczki, że tyski projekt stanowi przykład dobrej współpracy przemysłu i Funduszu dla dobra wspólnego. Dlatego - jak zauważyła - podczas negocjacji tej umowy nie było istotnych spornych kwestii, bo obie jej strony dobrze rozumiały sens i potrzebę ochrony powietrza w naszym regionie i wartość przeznaczanych na ten cel publicznych pieniędzy.

Także Albert Kępka, prezes elektrociepłowni Tychy, zwracał uwagę na rzeczową współpracę z ekspertami Funduszu, która zaowocowała rozpoczęciem skutecznej modernizacji całego zakładu, wiodącej do zdecydowanego ograniczenia jego ingerencji w środowisko naturalne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.