Chorzów: w zoo powstanie nowy pawilon dla gepardów

fot: Maciej Dorosiński

Budowa pawilonu dla gepardów wraz z wybiegiem ma kosztować ok. 640 tys. zł

fot: Maciej Dorosiński

Nowy pawilon z wybiegami dla gepardów to jeden z obiektów, który powstanie w ramach kolejnego etapu modernizacji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie (Śląskie). Łączny koszt inwestycji to ok. 1,7 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano na kwiecień 2015 r.

Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Jolanta Kopiec poinformowała w poniedziałek (4 sierpnia), że modernizacja zoo rozpoczęła się w 2010 r.

- Stan obiektów był tragiczny, ale z każdym rokiem udaje się nam oddać do użytku nowe lub wyremontowane obiekty dla zwierząt. W ubiegłym roku oddaliśmy m.in. pawilon dla żyraf - powiedziała.

Budowa pawilonu dla gepardów wraz z wybiegiem, która ma kosztować ok. 640 tys. zł, ruszy w czwartek.

- Aktualnie gepardy zajmują parter budynku dyrekcji, a my zajmujemy piętro. Nowy pawilon dla gepardów powstanie w pobliżu - wyjaśniła Kopiec.

Drugi etap modernizacji obejmuje adaptację woliery po tygrysach dla małp sajmiri, budowę toalet dla zwiedzających, częściową przebudowę alejek oraz zakup pomocy dydaktycznych, w tym m.in. nagłośnienia i systemów głośnomówiących dla oprowadzających wycieczki.

Prace zakończą się w kwietniu 2015 roku.

W pierwszym etapie programu "Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie", współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w ub.r. oddano do użytku m.in. pawilon z wybiegami dla żyraf oraz budynek z wybiegiem i basenem dla tygrysów amurskich. Przebudowano również m.in. pomieszczenia dla krokodyli wraz z basenem zewnętrznym.

Łączny koszt inwestycji zrealizowanych w pierwszym etapie wyniósł ok. 6,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z UE. Koszt realizacji drugiego etapu prac ma wynieść blisko 1,7 mln zł.

Kopiec dodała, że na tym nie zakończą się inwestycje w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. W planach jest również: budowa pawilonu z wybiegiem m.in. dla szympansów, basenu z zapleczem dla fok oraz Centrum Edukacji Ekologicznej z pomieszczeniami dla administracji.

- Chcemy, by do ogrodu zoologicznego powróciły gatunki, które kiedyś tutaj można było oglądać. W przypadku fok koszt będzie spory (ok. 15 mln zł), ponieważ trzeba m.in. zbudować stację uzdatniania wody. Ciągle staramy się o pieniądze na ten cel. Chcielibyśmy, aby dokumentacja techniczna była gotowa już w 2015 r. - poinformowała dyrektor ogrodu zoologicznego.

Utworzony w 1958 r. Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje ok. 48,5 ha. Mieszka w nim ok. 3 tys. zwierząt 300 gatunków - m.in. żyrafy, słonie, nosorożce, pantery, wielbłądy, skunksy, surykatki, wilki grzywiaste, kilka gatunków antylop czy niedźwiedzie brunatne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.