Chorzów chce utworzyć park kulturowy na obszarze Parku Śląskiego

fot: ARC

Nadanie statutu parku kulturowego to m.in. gwarancja ochrony rzeźb czy układu alejek ograniczenia w rozmieszczaniu np. reklam

fot: ARC

Prace nad utworzeniem parku kulturowego na obszarze Parku Śląskiego rozpoczął samorząd Chorzowa. W czwartek, 26 września, miejscowi radni zdecydowali o rozpoczęciu związanych z tym procedur. W ocenie miasta mogą one potrwać od roku do dwóch lat.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski to największy miejski park w Polsce i jeden z największych w Europie. Ma on powierzchnię ok. 600 ha, w całości w granicach administracyjnych Chorzowa. Na jego terenie znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Cytowany w informacji chorzowskiego magistratu wiceprezydent miasta Marcin Michalik ocenił, że dzięki wprowadzeniu nowej formuły ochrony konserwatorskiej park będzie traktowany w kategoriach dziedzictwa całego regionu.
- To sprawdzony sposób ochrony krajobrazu, który jest ważny dla społeczności - zaznaczył Michalik.

Miasto wyjaśniło, że przepisy dotyczące parku kulturowego pozwalają na poprawę estetyki objętego nim obszaru, szczególnie w zakresie reklam. Umożliwiają też lepsze zarządzanie, dzięki doprecyzowaniu funkcji określonych stref. Nadanie statutu parku kulturowego to także gwarancja ochrony np. rzeźb czy układu alejek.

- Szacujemy, że cała procedura utworzenia parku kulturowego potrwa od jednego do dwóch lat. Zaczniemy od przygotowania studium krajobrazowego w oparciu o konsultacje z mieszkańcami i uzgodnienia z zarządem województwa - zapowiedział wiceprezydent Chorzowa.

Parkiem zarządza bowiem należąca do samorządu województwa śląskiego spółka Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, która obecnie m.in. wdraża rozpisany do 2027 r. program odnowy tego kompleksu. Podczas wakacji jej władze podały, że w tym roku na terenie parku zostaną przeprowadzone działania modernizacyjne za ok. 10 mln zł. Będą to m.in. remonty wybranych alejek czy montaż oświetlenia wzdłuż niektórych z nich.

W zeszłym roku poprzedni zarząd województwa śląskiego podpisał z władzami zarządzającej parkiem spółki umowę na dofinansowanie kwotą 226 mln zł z unijnej inicjatywy finansowej Jessica zaplanowanej rewitalizacji tego kompleksu.

Obecny zarząd Parku Śląskiego deklaruje, że realizuje projekt modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji Parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium - w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł.

Podpisując w zeszłym roku umowę na dofinansowanie modernizacji parku kwotą 226 mln zł poprzedni samorząd regionu sygnalizował, że wśród planowanych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci wodno-kanalizacyjnych, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

Władze Chorzowa (KO) i obecny zarząd województwa śląskiego (PiS) toczyły w poprzednich miesiącach spór m.in. na polu zapowiedzianej przez prywatnego inwestora wycinki ponad 1,3 tys. drzew przy Parku Śląskim. Marszałek województwa śląskiego apelował do władz miasta o powstrzymanie procesu przejmowania pod działalność komercyjną i deweloperską tamtejszego terenu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala