Choć nie jest to oczywiste skojarzenie, kopalinami wydobywanymi w sposób otworowy są m.in. wody lecznicze

1492680244 uzdrowisko wieliczka kopalnia soli wieliczka

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

Podczas dnia otwartego Uzdrowisko zaprasza również pod ziemię, do znajdujących się na głębokości 135 m komór leczniczych

fot: Kopalnia Soli Wieliczka

Uwzględniając szczególne walory niektórych wód podziemnych, wynikające z mineralizacji, właściwości fizykochemicznych, ilości i warunków występowania, ustawa Prawo geologiczne i górnicze zaliczyła solanki, wody lecznicze i wody termalne do kopalin i upoważniła Radę Ministrów do określenia, w drodze rozporządzenia, złóż wód podziemnych zaliczonych do solanek, wód leczniczych i termalnych – informuje Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

W opracowaniu „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” wg stanu na koniec ub.r., większość wód leczniczych występuje w miejscowościach zgrupowanych w południowej części Polski, obejmującej Sudety i Karpaty wraz z zapadliskiem przedkarpackim. Znajduje się tu ponad 70 proc. ogólnej liczby uzdrowisk i miejscowości z wodami leczniczymi w kraju. Ponadto, wody lecznicze w większym nagromadzeniu występują na Pomorzu Zachodnim oraz w kilkunastu miejscach na pozostałej części Niżu Polskiego.

Jak wyjaśnia PIG-PIB, wody lecznicze w 2019 r. były wykorzystywane do celów balneoterapeutycznych w 41 uzdrowiskach z 46 złóż, oraz z kilku złóż w innych miejscowościach (np. Dobrowoda, Las Winiarski, Marusza, Krzeszowice, Wełnin, Latoszyn, Rzeszów, Wieliczka), do celów rozlewniczych w 22 zakładach butelkowania wód zlokalizowanych w: Krynicy-Zdroju, Muszynie, Piwnicznej-Zdroju, Miliku, Powroźniku, Zubrzyku, Szczawie, Tyliczu, Wysowej-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Ciechocinku, Rymanowie-Zdroju, Szczawnicy, Szczawnie-Zdroju, Gorzanowie, Jeleniowie (złoża Kudowa), a także do wytwarzania produktów zdrojowych, takich jak sole i solanki lecznicze (Ciechocinek, Dębowiec, Goczałkowice-Zdrój, Lubatówka – złoże Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg, Rabka-Zdrój, Zabłocie), preparaty farmaceutyczne i kosmetyki (Busko-Zdrój, Ciechocinek, Goczałkowice-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kołobrzeg, Lądek-Zdrój, Latoszyn, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Solec-Zdrój, Świnoujście, Uniejów, Ustroń, Wełnin, Wieliczka). Ponadto w Krynicy-Zdroju i Dusznikach-Zdroju z wód leczniczych pozyskuje się naturalny dwutlenek węgla.

Do wód termalnych zalicza się z kolei wody podziemne posiadające na wypływie z ujęcia temperaturę co najmniej 20 st. C. Wody termalne wykorzystuje się do celów ciepłowniczych i rekreacyjnych. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.