Chińska wojna klimatyczna

1548178606 china coal e

fot: China Coal Energy

Stare i prymitywne kopalnie węgla w Chinach zastępowane są przez wydajniejsze nowe i duże zakłady wydobywcze (na zdj. składowisko w spółce China Coal Energy)

fot: China Coal Energy

Pozyskanie Chin dla zachodnich koncepcji wojny klimatycznej było kluczowym zagadnieniem dla zakończonej Konferencji Klimatyzcnej COP27 w Egipcie. Uczestniczący w niej przedstawiciele tego kraju twierdzili, że wcale nie trzeba ich pozyskiwać, bo oni są tego samego zdania, co ich zachodni partnerzy.

Ci zaś inaczej to widzą. I zarzucają Chinom, że do 2025 r. zaplanowali oni wybudowanie elektrowni węglowych o mocy 270 gigawatów, czyli przekraczającej moc wszystkich elektrowni USA. Jak można zatem walczyć ze zmianami klimatycznymi zwiększając w tak gigantyczny sposób wydzielanie zakazanego dwutlenku węgla?

Agencja Bloomberg wyjaśnia chińskie stanowisko w tej sprawie.

Nie chcemy być, jak Europa
Na powyższe pytanie odpowiedział Li Zheng, profesor zajmujący się zmianami klimatycznymi i energią na Uniwersytecie Tsinghua. - Nie chcemy być jak Europa i zmieniać się kosztem bezpieczeństwa energetycznego. Potrzebujemy wysokiej jakości i bezpiecznej transformacji energetycznej , aby można ją było utrzymać – powiedział Li Zheng.

Teraz Chiny deklarują, że robią krok w tył, aby później zrobić dwa kroki do przodu. Zdaniem członków chińskiego zespołu reprezentującego kraj na COP27 plany Chin dotyczące dodania do swojej wiodącej na świecie floty elektrowni węglowych są krótkoterminową pomocą w rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym i nie oznaczają zmiany w polityce dotyczącej ograniczania emisji szczytowych.

W dłuższej perspektywie reformy rynku energii elektrycznej i masowe inwestycje w odnawialne źródła energii i magazynowanie energii ostatecznie ograniczą zużycie węgla , umożliwiając krajowi osiągnięcie celów szczytowych emisji do 2030 r. i zerowanie ich do 2060 r.

Największe na świecie inwestycje OZE
Chiny twierdzą, że dominacja węgla w ich energetyce wynosząca 60% jest przejściowa. Według Bloomberg Chiny mają zdecydowanie największą na świecie flotę generatorów energii odnawialnej i podwoiły inwestycje w czystą energię do 98 miliardów dolarów w pierwszej połowie 2022 roku, w porównaniu do 12 miliardów dolarów w USA.

W dłuższej perspektywie reformy rynku energii elektrycznej i masowe inwestycje w odnawialne źródła energii i jej magazynowanie ostatecznie ograniczą zużycie węgla , umożliwiając krajowi osiągnięcie szczytowych celów emisji do 2030 r. i zerowanie ich do 2060 r.

Najpierw moce OZE
Wang Yi , ekonomista ekologiczny i stały członek chińskiego kongresu państwowego powiedział, że kraj próbuje zbudować zunifikowany krajowy rynek energii elektrycznej, ale postęp jest hamowany przez konkurujące ze sobą grupy interesu. I podkreślił, że najpierw musimy zbudować moce odnawialne, a następnie możemy zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.