Chcą ograniczenia udziału węgla w energetyce

fot: ARC

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony globalnego klimatu

fot: ARC

Aktywna polityka na rzecz klimatu i transformacji niskoemisyjnej spowoduje, że polska gospodarka stanie się innowacyjna, a to będzie motorem wzrostu gospodarczego - oceniają eksperci Koalicji Klimatycznej. Według nich należy także ograniczyć udział węgla w energetyce. O tym mówiono podczas konferencji  "Polska 2050 - węgiel a gospodarka niskoemisyjna".

Zorganizowanała ją, w czwartek 14 lutego, Koalicja Klimatyczna, podczas której debatowano m.in. nt. ograniczania roli węgla w polskiej gospodarce i udziału tego surowca w produkcji energii. Poza przedstawicielami Koalicji w debacie uczestniczyli eksperci oraz przedstawiciele przemysłu energetycznego i wydobywczego.

Ekspert Koalicji Klimatycznej dr Zbigniew Karczun powiedział, że przez "niewłaściwą politykę państwa, wiele regionów w Polsce zostało od węgla uzależnionych".

- Odejście od tego surowca jest dla wielu regionów ogromnym problemem, ale wydaje nam się, że nie możemy uniknąć rozmowy, jak i czy odejść od węgla - zaznaczył.

Karczun dodał, że węgiel jest ważnym surowcem, który według niego powinien być częściej wykorzystywany w innych sektorach gospodarki, nie tylko w energetyce.

- Uważamy, że spalanie węgla nie jest najbardziej efektywnym sposobem jego wykorzystywania. Powinien być wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym, np. przy przemysłowej produkcji grafenu - zaznaczył.

Jego zdaniem w Polsce "wyczerpują się dotychczasowe motory szybkiego rozwoju gospodarczego", jakie znaliśmy np. z lat 90.

- Musimy szukać innych sił, które pozwolą nam się rozwijać w długiej perspektywie (...) Polska gospodarka musi stać się innowacyjna. Mimo deklaracji wielu rządów, polska gospodarka nadal nie jest innowacyjna. Dlatego potrzebujemy aktywnej polityki klimatycznej i transformacji niskoemisyjnej, po to by wymusić innowacyjność, wymusić nowoczesne rozwiązania technologiczne (...), bo bez tego nie będzie możliwy rozwój społeczno-gospodarczy - ocenił Karczun.

Jego zdaniem, powinna nastąpić swoista transformacja klimatyczna polskiej gospodarki.

- Chcemy, żeby obywatele partycypowali w tej transformacji niskoemisyjnej i osiągali z niej korzyści - podkreślił ekspert Koalicji. - Stąd nasze dążenie do upowszechnienia rozwoju energetyki rozproszonej takiej, aby obywatel był nie tylko konsumentem, ale i także producentem- dodał.

Według Tomasza Terleckiego z Europejskiej Fundacji Klimatycznej Polska do roku 2050, korzystając z obecnych technologii, mogłaby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych między 50 a 70 proc.

- Mówiąc o redukcji bardzo często mówimy tylko o sektorze energetycznym. Jest to ważny sektor, ale nie jedyny. Ogromny potencjał redukcyjny widzimy w efektywności energetycznej (np. termomodernizacji - red.) i transporcie - ocenił. - To od rządu zależy czy wydamy 500 mln zł na otwieranie nowych kopali węgla kamiennego, czy wydamy te pieniądze np. na termomodernizację. Z analiz, które wykonaliśmy w fundacji, 500 mln zł na termomodernizację stworzyłoby więcej miejsc pracy, niż budowa kolejnych kopalń.

Zwrócił uwagę, że bardzo ważne będzie także jak nasz kraj wyda pieniądze uzyskane ze sprzedaży europejskich pozwoleń na emisję CO2 (ETS). Czy środki zasilą budżet, czy zostaną przeznaczone na projekty klimatyczne.

- Od tego, jak te pieniądze zostaną wykorzystane będzie zależało jak szybko zostanie zrealizowana ta transformacja...

Zastępca dyrektora w departamencie innowacji i przemysłu w resorcie gospodarki Zbigniew Kamieński powiedział w trakcie debaty, że "nie budzi wątpliwości to, że naszą gospodarkę powinniśmy transformować w kierunku niskoemisyjności". Podkreślał jednak, że przy przechodzeniu na bardziej przyjazną środowisku gospodarkę "nie można wylać dziecka z kąpielą". Kamieński dodał, że najbardziej odpowiednim powinno być podejście umiarkowane, które zakłada przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną w sposób zrównoważony.

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony globalnego klimatu. Została utworzona 22 czerwca 2002 roku, podczas konferencji "Zatrzymać globalne ocieplenie" w Kazimierzu Dolnym. "Misją Koalicji Klimatycznej jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.