Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 684.90 USD (-0.32%)

Srebro

85.35 USD (-3.31%)

Ropa naftowa

104.76 USD (-0.82%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.66%)

Miedź

6.60 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.98 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

367.90 PLN (-2.80%)

ORLEN S.A.

144.36 PLN (-0.37%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.38 PLN (-2.08%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.31 PLN (-2.60%)

Enea S.A.

20.52 PLN (-1.54%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.00 PLN (-4.35%)

Złoto

4 684.90 USD (-0.32%)

Srebro

85.35 USD (-3.31%)

Ropa naftowa

104.76 USD (-0.82%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.66%)

Miedź

6.60 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, ale są blisko 4-miesięcznego maksimum - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,65 USD, po spadku o 12 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 24 centy do 112,18 USD za baryłkę.

Na rynkach nie słabną oczekiwania, że w USA zostanie podwyższony limit zadłużenia.

Prezydent Barack Obama w przemówieniu na inaugurację drugiej kadencji pominął takie problemy jak redukcja deficytu budżetowego i zadłużenia USA, co wytknęli mu Republikanie.

Wzywają oni do drastycznych cięć wydatków socjalnych, a zwłaszcza do reform federalnych funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych (Social Security, Medicare i Madicaid), które pochłaniają największą część budżetu i wskutek starzenia się społeczeństwa będą się stawać coraz bardziej kosztowne.

- Na rynkach jest jednak optymizm, że w USA zostanie uzgodnione podwyższenie limitu zadłużenia w tym krytycznym momencie - mówi Shi Yan, analityk rynku paliw w UOB-Kay Hian Ltd. w Szanghaju.

- Globalna gospodarka ożywa, łącznie z gospodarką USA, a to stanowi wsparcie dla cen ropy - dodaje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Balczun o wzroście PKB Polski: Pokazuje jaka jest kondycja i odporność polskiej gospodarki

Wzrost PKB Polski w pierwszym kwartale 2026 r. pokazuje jaka jest kondycja i odporność polskiej gospodarki - powiedział w czwartek w Studiu PAP minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. Ocenił, że nasz kraj jest w stanie dobrze reagować np. na wahania cen na rynkach ropy.

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

W maju wyraźne pogorszenie koniunktury w sektorze przedsiębiorstw

Majowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na wyraźne pogorszenie sytuacji w sektorze przedsiębiorstw - poinformował w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Głównym powodem jest osłabienie popytu, co skutkuje niższą sprzedażą i ograniczeniem nowych zamówień - dodał.

Przełom w polskiej zbrojeniówce. Nowe pociski 155 mm do Krabów i K9 przeszły kluczowe testy

Na tę wiadomość czekał cały polski przemysł obronny. Sukcesem zakończył się pierwszy test poligonowy pierwszego polskiego korpusu pocisku artyleryjskiego kalibru 155 mm, który został przeprowadzony na terenach Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. To niezwykle istotny etap współpracy PGO z WITU w kontekście bezpieczeństwa militarnego Polski i posiadania własnej, krajowej amunicji, niezależnej od zagranicznych licencji.