Ceny ropy w Nowym Jorku blisko maksimum

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest notowana blisko 4-miesięcznego maksimum z powodu spodziewanego spadku jej zapasów w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,78 USD.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 7 centów do 105,54 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły w USA o 500 tys. baryłek.

Oczekuje się za to wzrostu zapasów benzyny - o 500 tys. baryłek, a paliw destylowanych - wzrostu o 925 tys. baryłek.

Amerykański Instytut Paliw (API) poda raport o zapasach paliw w USA we wtorek po południu, a w środę przedstawi swoje wyliczenia Departament Energii USA (DoE).

Inwestorzy z uwagą śledzą to, co dzieje się w Syrii, obawiając się rozlania konfliktu na inne kraje Bliskiego Wschodu.

Eksplozja samochodu pułapki, do której doszło w niedzielę wieczorem w Damaszku na punkcie kontrolnym w pobliżu lotniska wojskowego, zabiła lub zraniła ponad 20 żołnierzy.

Antyrządowe wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku, przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. osób.

- Sprawy geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz perspektywa ożywienia w amerykańskiej gospodarce pomagają w utrzymaniu cen ropy na obecnych poziomach - mówi Jonathan Barratt, wydawca "Barratt's Bulletin".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes zza oceanu stawia na AI, inwestycje w dekarbonizację słabną i to nie przez Trumpa

Klimat przegrywa ze sztuczną inteligencją w rywalizacji o finansowanie - donosi Bloomberg. Dlaczego? Bo to się bardziej opłaca, a klimat jest passe.

Zaostrzenia w przemyśle stalowym - niższe kontyngenty importowe i wyższe cła

Nowe rozporządzenie unijne zastępuje instrumenty, które wygasły z końcem czerwca br.  Zdaniem unijnych ekspertów pomoże chronić unijny przemysł stalowy przed negatywnymi skutkami globalnej nadwyżki podaży stali.

Hennig-Kloska; Polska zbudowała koalicję domagającą się reformy EU ETS

Polska zbudowała koalicję 10 państw członkowskich domagających się reformy EU ETS i realistycznej ścieżki redukcji emisji - poinformowała w środę ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że list z postulatami koalicjantów został przekazany Komisji Europejskiej.

Obniżą VAT na elektryki? Decyzja już niebawem

Komisja Europejska może umożliwić państwom członkowskim obniżenie podatku VAT na samochody elektryczne. Plan w tej sprawie ma być znany jeszcze w tym tygodniu.