Ceny ropy w Nowym Jorku

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo słabnie ryzyko zakłóceń dostaw surowca z Bliskiego Wschodu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 92,91 USD, po zniżce o 63 centy.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 38 centów, do 96,62 USD za baryłkę.

Siły koalicji pod wodzą USA przeprowadziły w niedzielę wieczorem ataki powietrzne na znajdujący się w rękach dżihadystów główny kompleks gazowy we wschodniej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Kompleks gazowy znajduje się w prowincji Dajr az-Zaur, w pobliżu granicy z Irakiem. USA wraz z koalicją państw, głównie arabskich, prowadzą od początku ubiegłego tygodnia naloty przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) na terenie Syrii. Koalicja atakuje głównie bazy dżihadystów i kontrolowane przez nich pola naftowe i rafinerie. Sprzedaż ropy stanowi dla bojowników IS jedno z głównych źródeł dochodu. Prowincja Dajr az-Zaur jest niemal całkowicie kontrolowana przez dżihadystów. Przed wojną domową, która wybuchła w Syrii ponad trzy lata temu, był to jeden z głównych regionów wydobycia ropy.

Na rynkach słabnie jednak ryzyko, że dojdzie do zakłóceń w dostawach ropy z tego obszaru.

- Ceny ropy rosły, gdy rozpoczęły się ataki powietrzne, ale jak do tej pory nie doszło do zakłóceń w jej dostawach - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge w Tokio.

W piątek (26 września) ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,01 USD do 93,54 USD za baryłkę, najwyżej od 17 września.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.