Ceny ropy spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale są blisko najwyższego poziomu od 3 tygodni, pomimo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,13 USD, po spadku o 31 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 14 centów, do 109,94 USD za baryłkę.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 21 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 323 tys. - poinformował Departament Pracy USA w czwartkowym komunikacie.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 335 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 2,876 mln w tygodniu, który skończył się 9 listopada - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,870 mln osób.

- Na rynku mamy scenariusz poprawiających się prognoz ekonomicznych i popytu - mówi Ric Spooner, główny analityk rynkowy w CMC Markets w Sydney.

- W ostatnich tygodniach z cen paliw odeszła w dużej części premia za ryzyko związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie - dodaje.

W czwartek 921 listopada) ropa na NYMEX zdrożała o 1,59 USD, czyli 1,7 proc., do 95,44 USD za baryłkę. Był to najwyższy poziom od 31 października.

W tym tygodniu ropa w USA zdrożała o 1,4 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.