Ceny miedzi nieco w górę

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie lekko rosną. Notowania niklu są najwyższe od ponad 2 lat - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.669,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,2 proc.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na sierpień staniała o 0,3 proc. do 46.790 juanów (7.510 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na lipiec drożeje o 0,3 proc. do 3,0405 USD.

Na giełdzie metali LME w Londynie notowania niklu są za to najwyższe od ponad 2 lat. Jego cena wzrosła o 3 proc. do 19.215 USD za tonę. To najwyższy poziom od marca 2012 r. Notowania tego metalu rosną, bo nasilają się obawy, że globalne dostawy niklu mogą zostać zakłócone z powodu eskalacji konfliktu Ukraina-Rosja. Na dodatek Indonezja, największy producent niklu na świecie, ograniczyła od stycznia jego eksport.

- Nikiel jest teraz najpopularniejszym metalem wśród spekulantów z powodu obaw o możliwe zakłócenia w jego dostawach - mówi Chae Un Soo, trader na rynku metali z Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

Nikiel zdrożał od początku 2014 r. o 37 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wakacje nie powstrzymały Polaków. Są lipcowe dane GUS o zakupach

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 3,9 proc. rok do roku, a w porównaniu do czerwca o 2,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Domański: Odblokowujemy kapitał, uruchamiamy strategiczne projekty

Rząd postawił na inwestycje; dziś widać efekty - ocenił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, komentując poniedziałkowe dane GUS. Dodał, że rząd odblokowuje kapitał, uruchamia strategiczne projekty oraz daje firmom przestrzeń do wzrostu.

Rośnie popularność elektryków. Duży wzrost do końca lipca

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku liczba samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce zwiększyła się o 22 737. 

W górnictwie wyraźny spadek. Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I półroczu wzrosły do 100,2 mld zł.

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I półroczu wzrosły o 13,7 proc. rdr i wyniosły 100,2 mld zł - podał w poniedziałek GUS.