Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego ma 30 lat, skraca nazwę i rozszerza grono swoich partnerów

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

– 30 lat to wcale nie tak dużo. Dopiero się rozkręcamy, a naszym celem jest poszerzenie działalności i kręgów badawczych – mówił Michał Potoczny

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego świętowało jubileusz 30-lecia w czwartek, 12 maja, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Oprócz okrągłych urodzin ten rok jest szczególny dla Centrum również pod innym względem – firma zmienia swoją nazwę.

Uroczystość otworzył inż. Michał Potoczny, prezes zarządu i dyrektor naczelny CBiDGP.

– 30 lat to wcale nie tak dużo. Dopiero się rozkręcamy, a naszym celem jest poszerzenie działalności i kręgów badawczych – mówił Potoczny, dziękując za przybycie wszystkim gościom.

Podziękował również pracownikom firmy.

Doświadczenie i wiedza
– Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i ich wiedzy przedsiębiorstwo może dalej się rozwijać – zaznaczył.

Podczas uroczystości przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego zmienia nazwę. Od teraz będzie funkcjonowało jako Centrum Badań i Dozoru.

– Oprócz jubileuszu dzisiaj dokonuje się również kolejny przełom – po 30 latach zmieniamy nazwę. To wcale nie znaczy jednak, że naszymi partnerami nie będą już firmy górnicze. Sektor górniczy pozostaje naszym priorytetem, ale chcemy zaznaczyć swoją otwartość na sektory pozagórnicze, w których rozwijamy działalność – podkreśliła dr Joanna Pruchnicka, specjalista ds. komunikacji społecznej.

Pruchnicka wskazała też, że firma w tym roku obchodzi podwójną rocznicę: 30-lecie Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz 60-lecie działalności rzeczoznawczej i przypomniała historię firmy.

Początek to rok 1962, kiedy decyzją dyrektora śląskiego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego został powołany do życia Inspektorat do spraw Lin i Zawiesi górniczych urządzeń wyciągowych z siedzibą w Katowicach. Z czasem jednostka została przekształcona w Ośrodek Laboratoryjno-Badawczy i przeniesiona do Mysłowic-Brzezinki. Niemal równocześnie, bo tylko rok później, na mocy zarządzenia dyrektora Jaworznicko-Mikołowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego powstało Centralne Laboratorium Badawcze przy KWK Wesoła, czternaście lat później przeniesione do KWK Ziemowit. W 1983 r. nastąpiła integracja OL-B i CLB, tworząc Centralne Laboratorium Badawcze przy kopalni Ziemowit. Następnie, w 1992 r., na mocy Zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu, w wyniku podziału KWK Ziemowit na bazie Centralnego Laboratorium Badawczego zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego z siedzibą w Lędzinach.

Kontynuacja tradycji
W statucie określono jednostkę jako „kontynuatora tradycji i działalności Centralnego Laboratorium Badawczego JMZPW, utworzonego przy kopalni Wesoła i przeniesionego do kopalni Ziemowit, oraz Centralnego Laboratorium Dozoru Technicznego w Mysłowicach-Brzezince, utworzonego przez UDT i przekazanego na rzecz kopalni Ziemowit, funkcjonującego w nowej strukturze jako Ośrodek Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych”. W 2000 r. CBiDGP w efekcie przekształceń własnościowych zaczęło funkcjonować jako spółka Skarbu Państwa, wpisane w 2009 r. na listę przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa.

Warto przypomnieć, że w myśl zarządzenia MPiH z 1992 r., przedsiębiorstwo miało „świadczyć usługi i wykonywać związaną z tym działalność pomocniczą dla potrzeb górnictwa podziemnego”. W szczególności były to usługi w zakresie: pomiarowo-ekspertyzowym, dotyczącym stanu technicznego i bezpieczeństwa eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, pomiarowo-analitycznym, dotyczącym stanu środowiska pracy i środowiska naturalnego oraz wpływu działalności techniczno-produkcyjnej na jego degradację, prognozowania i oceny zagrożeń górniczych związanych z projektowaną, trwającą lub zakończoną eksploatacją złóż zasobów naturalnych, działań profilaktycznych zmierzających do eliminowania i minimalizowania występujących zagrożeń, organizowania i prowadzenia szkoleń oraz opiniowania wprowadzanych do praktyki przemysłowej norm, wytycznych projektowania i odbioru oraz eksploatacji maszyn i urządzeń. Od początku, a więc od 1962 roku, firma działa jako rzeczoznawca ds. ruchu zakładu górniczego. Obecnie posiada uprawnienia rzeczoznawcze w 10 z 21 obszarów wykazanych w Prawie geologicznym i górniczym.   

Nie tylko górnictwo
Mimo górniczego rodowodu Centrum od początku współpracowało również z partnerami z innych branż. Specjaliści z przedsiębiorstwa nadzorowali m.in. prace dźwigów podnoszących konstrukcję budowanego w latach 60. katowickiego Spodka – o czym mówił nestor CBiDGP, Stefan Mateja, jeden z trzech pierwszych pracowników Inspektoratu ds. Lin i Zawiesi. Działalność przedsiębiorstwa stale się rozszerza i obejmuje już niemal wszystkie branże przemysłowe. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że 80 proc. działających w Polsce kolei linowych i wyciągów narciarskich jest nadzorowanych przez specjalistów z Centrum.

Jak wskazują przedstawiciele przedsiębiorstwa, badania kolei linowych i wyciągów narciarskich to jeden z wielu obszarów, w których doskonale znajdują swoje zastosowanie wiedza i bogate doświadczenie Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego wypracowane przez 60 lat w ekstremalnych warunkach podziemnych. Zdobyte umiejętności i wykorzystywane przez specjalistów metody badawcze służą obecnie zagwarantowaniu sektorom produkcyjnym i usługowym bezpieczeństwa w zakresie eksploatacji urządzeń, bezpieczeństwa pracowników oraz bezpieczeństwa w obszarze środowiska naturalnego, a turystom, narciarzom i innym użytkownikom – bezpiecznego korzystania z wcześniej wspomnianych kolejek linowych i wszelkiego typu wyciągów narciarskich.

W uroczystości  jubileuszu 30-lecia wzięli udział i gratulacje złożyli m.in.: Jacek Pytel, prezes zarządu Taurona Wydobycie, Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawiciele kopalń Polskiej Grupy Górniczej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. List gratulacyjny przysłał również Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Uroczystość jubileuszową uświetnił koncert duetu fortepianowego Dombrova Piano Duo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.