Cele: ku efektywności energetycznej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wojewoda śląski przypomniał, że Polska uczyniła już dużo, ale wciąż za mało, dla maksymalizacji efektywności energetycznej...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Europa przyśpieszyła z polityką klimatyczną. Od 2000 r. w Unii Europejskiej zaczęto mówić o efektywności energetycznej. Stoimy przed nowymi wyzwaniami wynikającymi z tychże faktów. "Polska Efektywna Energetycznie", to ogólnopolska kampania informacyjna dążąca do zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych i środowiskowych wynikających z efektywnego wykorzystania energii w firmach. To także hasło przewodnie konferencji organizowanych przez Grupę PTWP.

Ok. 300 osób, zainteresowanych tą tematyką, uczestniczyło w poniedziałek 23 stycznia w katowickiej konferencji. Co prawda w świecie 1,5 mld ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej, to faktem jest, że coraz bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna UE implikuje wśród jej członków nowe podejście do problemu efektywności energetycznej. Mówiono o tym, otwierając katowicką edycję cyklu "Polska Efektywna Energetycznie".

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk otwierając konferencję przypomniał, że ta efektywność jest w Polsce dwa razy niższa od średniej w państwach tzw. starej Unii. Z drugiej strony - jak dodał - należy sobie przypomnieć, jak sytuacja w Polsce przedstawiała się z początkiem lat 90. A efektywność energetyczna była wówczas pojęciem rodem z SF. Normalne było, że rozmaite urządzenia techniczne pochłaniały dla własnego funkcjonowania 30 i więcej procent energii elektrycznej.

Europoseł Jan Olbrycht przyznał, że istnieje moda na efektywność energetyczną. Z drugiej strony bardzo rozszerza się to pojęcie. Podkreślił, że na realizację tego celu w latach 2014-2020 do Polski mogą trafić znaczące fundusze. Już pora, by przygotować się do tych możliwości, czas zastanawiać się, kto będzie wydawał te pieniądze: państwo, samorządy, partnerstwo prywatno-publicze?

Prof. Tadeusz Skoczkowski (Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej) przybliżył szczegóły unijnej polityki dążącej do osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, której efektem będzie to, iż...

- Ceny energii elektrycznej będą rosły. Pogłębi się tzw. ubóstwo energetyczne. Polacy już teraz wydają 11 proc. swych dochodów na sprawy związane z energią. W Polsce owym ubóstwem może być dotkniętych ok. 5 mln ludzi.

Kończą się naturalne nośniki energii. Unia Europejska dąży budowy takiego rynku energetycznego, który oparty jest na energii elektrycznej i gazie, a czysta, konkurencyjna i bezpieczna energia jest celem takiej polityki. Zdaniem profesora w pojęciu "czystej energii" mieszczą się nie tylko odnawialne źródła energii, ale także energia pozyskiwana z węgla w nowoczesny i ekologiczny sposób...

Portal górniczy nettg.pl oraz Trybuna Górnicza są jednym ze patronów medialnych konferencji. Patronat honorowy nad nią objęły: Ministerstwo Gospodarki oraz Urząd Regulacji Energetyki, a głównym partnerem jest Tauron.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.